Името на Уилям Шатнър отдавна е свързано с мечтата на човечеството за Космоса. Най-популярната роля на 91-годишния актьор остава тази на капитан Джеймс Кърк в оригиналния сериал "Стар Трек" от 60-те, както и в няколкото филма от същата поредица.
За разлика от много други свои колеги, които са странствали из Космоса на екран, през 2021 г. Шатнър успя да направи това наистина, когато беше част от туристически полет на компанията Blue Origin.
Изживяването обаче е било по-различно, от това, което мнозина - а и самият актьор - очакват.
"Всичко, което видях, беше смърт", пише Шатнър в нова биографична книга.
Биографията носи името Boldly Go и е написана от него в съавторство със сценариста Джошуа Брандън. В нея описва това, което е видял и изпитал, докато беше на борда на Blue Origins NS-18.
На 13 октомври 2021 г. Шатнър стана част от суборбитален туристически полет заедно с още трима души. Бидейки на 90 години, 6 месеца и 22 дни по това време, той разби и рекорда за най-възрастен човек, летял в Космоса. Но пътуването очевидно не е било изпълнено само с положителни емоции.
"Видях студена, мрачна, черна празнота. Беше различна от всяка чернота, която можеш да видиш или почувстваш на Земята. Беше дълбока, обгръщаща, всеобхватна. Обърнах се назад към светлината на дома. Можех да видя кривината на Земята, бежавото на пустинята, бялото на облаците и синьото на небето. Това беше живот. Подхранващ, поддържащ живот. Майката Земя. Гая. И аз я напусках", пише Шатнър в книгата.
"Всичко, което си мислех, беше погрешно. Всичко, което очаквах да видя, беше погрешно", разказва още той.
Очаквал е да бъде изумен от гледната на Космоса, без тя да е пречупена през филтъра на земната атмосфера. Вместо това се замислил как ние, хората, бавно унищожаваме планетата си.
Шатнър споделя, че това довело до едно от най-силните чувства на тъга, което някога е изпитвал.
Тази нагласа не е изненадваща. През юни той дава интервю за Си Ен Ен, в което коментира, че още преди около 60 години е прочел книга за екологичните проблеми с името "Тихата пролет" на Рейчъл Карсън, след която е станал гласовит защитник на околната среда.
"Възможностите за апокалипсис са толкова реални. Трудно е да убедиш хората - особено някои хора в политиката - че тя не стои пред вратата. Вече е в къщата", заявява актьорът.
По думите му след слизането от космическия апарат, му отнело часове, за да разбере защо плаче. Накрая разбрал - сълзите му били от тъгата за Земята и това, което се случва с нея.
Помислил си, че хората може да се единствените същества на планетата, които са наясно с мащабите и великолепието на Космоса, както и колко много сме открили за последните 100 години в сравнение с всички 200 хиляди, през които сме съществували.
"И продължавам да си мисля за това, че човечеството скоростно еволюира в знаещо същество и в същото време се самоунищожава. Това е надпревара", отсича Шатнър.
Актьорът споделя личното си мнение, че целта на човечеството не трябва да бъде веднага да стигне до Марс, а първо да се установим на Луната и там да копаем за ресурсите, които тя може да предложи, вместо да правим същото на планетата си.
Полетът на Шатнър беше част от туристическата програма на Blue Origin - космическата компания на основателя на Amazon Джеф Безос. Според 91-годишния актьор идеята за космически туризъм не е просто суетно начинание, а е и бизнес, който да приучи хората с идеята да посещават Космоса.
За него начинанието на Безос всъщност е точно такова - да свикнем дотолкова с Космоса, че да може един ден да прехвърлим тежките индустрии извън планетата.