Правителството в Италия одобри въвеждането на данък от 40% върху свръхпечалбите на банките, генерирани от по-високите лихвени ставки, съобщи Ройтерс.
Идеята на правителството на крайнодясната Джоржда Мелони е събраните постъпления от новия налог да отиват за подпомагане на хората с ипотечни кредити. Данъкът е еднократен и ще е само за 2023 г.
"Трябва само да погледнем печалбите на банките за първата половина на 2023 г. в резултат и на повишаването на лихвените проценти от страна на Европейската централна банка, за да разберем, че не говорим за няколко милиона, а за милиарди", коментира след приемането на проекта вицепремиерът Матео Салвини.
ЕЦБ повиши лихвените си проценти с 4,25 процентни пункта от миналото лято насам, увеличавайки референтната лихва по депозитите от -0,5% на +3,75%, но голяма част от банките не я прехвърлиха към спестителите.
Рязко повишените лихвени проценти доведоха до свръхпечалби на банките, които можеха да повишават стойността на кредитите, но задържаха изплащането на по-високи ставки върху депозитите. 40-процентният данък в Италия ще се налага върху нетния процентен марж на банките, или приходите им от разликата при лихвените проценти между кредитите и депозитите.
Според анализи на Bank of America хазната в Италия може да събере между 2 и 3 млрд. евро от данъка, а той да струва на банките от 2 до 9% от постъпленията им.
След решението акциите на италианските банки веднага поевтиняха - при двете най-големи банки в страната Intesa Sanpaolo и UniCredit, спадът е съответно с 8,5% и с 6,9%.
Данъкът трябва да бъде платен до края на юни 2024 г., стига парламентът да одобри промяната в следващите 60 дни.