Уикендът в редица страни от Западна Европа беше белязан от протести, ескалиращи до насилие, заради налагането на нови противоепидемични ограничения.
Десетки хиляди протестираха в столицата на Белгия - Брюксел, срещу новите COVID мерки. Някои от участниците хвърляха фоейрверки срещу полицаите, които пък отвърнаха със сълзотворен газ и водни оръжия. Причината за недоволството е въвеждането на COVID пропуски, с което се спира достъпът на неваксинирани до заведения и различни събития. Маски вече ще се носят и в ресторантите, а повечето хора ще трябва да работят от вкъщи до средата на декември. Планира се и задължителна имунизация на здравните работници.
В Нидерландия също не спират протестите срещу новите ограничения и наложеният частичен локдаун със затваряне на ресторантите в 8 вечерта. След протестите в Ротердам, при които се наложи полицията да стреля по демонстрантите, последваха демонстрации в Хага. Недоволни от мерките палиха колелета и хвърляха фоейрверки по полицията. Хвърлен камък е счупил стъклото на линейка, която е карала пациент. 5 полицаи са ранени. Органите на реда използваха коне, кучета и палки, за да разпръснат тълпата. В Хага е обявено извънредно положение, а поне 7 души са арестувани.
При безредиците в Ротердам пък поне трима бяха приети за лечение, след като се наложи силите на реда за ползват огнестрелно оръжие.
На други места в страната футболни мачове бяха прекратени за кратко, след като недоволни нахлуха на терена. Като част от мерките срещу коронавируса, спортните събития се провеждат без публика.
В Австрия, която отново влиза в национален локдаун и въвежда задължителна ваксинация за всички, хиляди излязоха на улиците на Виена в знак на недоволство.
Многохилядни протести имаше и в Хърватия и Италия.
Франция пък изпраща допълнителни полицейски сили на остров Гвадалупа на Карибите. Там протестиращи срещу COVID сертификатите опустошиха магазини.
Становището на Световната здравна организация е, че положението в Европа е "много обезпокоително", а според регионалния директор на СЗО за континента Ханс Клуге, цитиран от БиБиСи, ако не се вземат мерки, до пролетта може да има още половин милион смъртни случая. Затова и повечето правителства връщат рестрикциите.
Задължителната ваксинация може да е нож с две остриета, смята Андреа Амон, директор на Европейския център за контрол над болестите. Стриктни мерки може да накарат хората, които още се колебаят за ваксините, да се откажат, предупреди тя.