Гласовете за отстраняване на президента на Южна Корея Юн Сук-йол растат след опита за налагане на военно положение в страната.
Във вторник Сук-йол изненадващо обяви военно положение, а часове след това го отмени на фона на съпротивата на парламента и протестите на граждани.
Около 40 депутати от опозиционната Демократическа партия готвят законопроект за отстраняването на Юн Сук-йол, предава южнокорейската агенция "Йонхап".
Партията, която има мнозинство в парламента, призова президента да подаде оставка незабавно или ще започне процедура за импийчмънт.
Лидерът на управляващата партия "Народна власт" в Южна Корея Хан Дон-хун пък поиска оставката на министъра на отбраната.
"Президентът трябва лично и подробно да обясни тази трагична ситуация. Министърът на отбраната, който предложи въвеждането на извънредно положение, трябва незабавно да бъде освободен от длъжност и на всички отговорни трябва стриктно да бъде потърсена сметка", обяви Дон-хун.
Един от най-големите синдикати в Корея пък призова членовете си да стачкуват, докато Юн Сук-йол не се оттегли.
Ръководството на партията на държавния глава пък се събра на спешна среща. Според една от водещите корейски телевизии голяма част от участниците са се споразумели да поискат президента да напусне партията с мотив "защита на духа на конституцията".
Договорено е да бъдат искани оставките на всички членове на кабинета, които не са се противопоставили на въвеждането на военното положение, и конкретно тази на министърa на отбраната.
Според информации обаче всички министри от правителството на Южна Корея се готвят колективно да подадат оставка.
Президентът обяви военно положение с мотив да се защити държавата от севернокорейски елементи и антидържавни сили. Около 190 депутати обаче гласуваха за премахването на ограниченията, което принуди Юн да обяви, че ще се съобрази с решението им.