Чувството далеч не е непознато за Лионел Меси.
В решаващ мач за неговия отбор, в който се определяше класирането за следващата фаза и запазването на голямата мечта жива, той се провали от бялата точка.
Лидерът и капитан на Аржентина играе на своето последно световно първенство и неговата цел може да бъде единствено титлата, но началото се оказа трудно.
Загубата от Саудитска Арабия и победата над Мексико направиха мача с Полша решаващ. И от Меси се очакваше да открие резултата през първото полувреме, след като беше възнаграден с доста абсурдна дузпа за неволен контакт между него и вратаря Войчех Шчезни.
Изстрелът на звездата обаче беше спасен от Шчезни и така още веднъж изплуваха миналите му кошмари от бялата точка.
"Да, ядосан съм, че не вкарах дузпата, но тимът заигра още по-силно след грешката ми. Знаехме, че мачът ще се промени веднага щом резултатът бъде открит", коментира звездата след победата с 2:0, която направи Аржентина победител в групата.
Всъщност Меси изигра доста силен мач срещу Полша и вършеше онези специфични неща в халфовата линия, които са непосилни за почти всичките му колеги.
Феноменът с над 750 гола в кариерата и 7 "Златни топки" вече неведнъж демонстрира класата си в Катар.
Но ако има аспект, в който показателите му не са на по-високо ниво от средното, това са именно дузпите. Меси има успех в 77% от опитите от бялата точка при средно 75% в мъжкия футбол.
Той е пропуснал 31 дузпи от 137 опита.
Специално на световни първенства това е втори негов пропуск от общо три опита, така че Меси вече има повече изпуснати, отколкото вкарани дузпи на Мондиали и записва антирекорд поне от 1966 г. насам, откогато се простира статистиката на Opta.
За сравнение, успеваемостта на Кристиано Роналдо от 11-те метра е 83%. Но има и нещо по-важно от сухите данни и това е склонността на Меси да пропуска в особено значими мачове и ключови моменти за своите тимове.
В случая Аржентина наистина заигра още по-убедително след пропуска му и взе победа с 2:0, която можеше да е и много по-изразителна. Но в други случаи пропилените от Меси дузпи са се оказвали фатални.
Припомняме накратко най-значимите му пропуски от бялата точка и до какво доведоха те:
Срещу Челси (Шампионска лига, 2012)
Връщаме се към сезон 2011/12, който е най-резултатният в зашеметяващата кариера на Меси.
Все още изглежда извънземно постижението му от 73 гола във всички турнири, включително 14 в Шампионската лига.
Барселона обаче отпадна по трагичен начин от Лигата в незабравим полуфинален сблъсък срещу Челси. В реванша на "Камп Ноу" общият резултат беше 2:2, когато Лео имаше шанс да изведе каталунците напред от бялата точка.
Ударът му обаче срещна гредата, а опълчението на Челси с 10 души някак издържа.
Срещата завърши 2:2 и с общ резултат 3:2 "сините" отидоха на финал, за да спечелят първия си трофей от турнира.
Срещу Манчестър Сити (Шампионска лига, 2015)
Същият турнир, отново срещу английски отбор, който пак е с 10 души, а Барса води с 2:1. Звучи ли познато?
Дълбоко в добавеното време на "Етихад" аржентинецът имаше възможност да увеличи преднината на Барселона в осминафиналния сблъсък.
Но срещу него беше Джо Харт, който хвана ъгъла и изби топката. Тя се върна в Меси, но звездата не сполучи и при добавката с глава.
Разликата е, че този пропуск не се оказа фатален, защото Барселона отстрани Сити с 3:1 общ резултат, а по-късно спечели турнира.
Срещу Чили (Копа Америка, 2016)
Макар че на клубно ниво отдавна беше спечелил всичко, доскоро Меси не можеше да се пребори за голям трофей с аржентинския национален отбор и провалите на Копа Америка и на Мондиал 2014 му тежаха най-много.
Лео беше натрупал три загуби в големи финали с Аржентина и през 2016-а имаше нов шанс да се поправи. Отново обаче Чили застана на пътя на "гаучосите" на Копа Америка и след 0:0 във финала се стигна до изпълнение на дузпи.
Артуро Видал пропусна първия удар за Чили и тогава дойде редът на Меси, който направи може би най-фрапиращия си и болезнен гаф от 11-те метра.
Геният въобще не уцели вратата и със силен удар прати кълбото над гредата, а Чили победи и нанесе много тежък удар върху Лео.
След мача звездата беше потънал в сълзи и обяви отказването си от националния отбор. За щастие се завърна и пет години по-късно най-сетне спечели турнира.
Срещу Исландия (Световно първенство, 2018)
В миналия Мондиал Аржентина имаше още по-големи проблеми да излезе от групата си, отколкото в настоящия.
Победа на старта срещу Исландия се смяташе за задължителна, но "албиселесте" стигна само до 1:1, след като отново големият лидер разочарова с изпълнена дузпа.
Ударът на Меси от бялата точка беше слаб и Ханес Халдорсон спаси сравнително лесно.
После Аржентина загуби от Хърватия и трудно надигра Нигерия с 2:1, за да избегне пълния провал и да отпадне още в групите.
С 4 т. обаче отборът остана втори в своята група и затова срещна бъдещия световен шампион Франция още на осминафинал.
Там загубата с 3:4 в атрактивен мач сложи край на аржентинските надежди.
Разглеждайки ситуацията сега, виждаме, че Аржентина щеше да остане втора в групата дори при победа над Исландия. Тогава обаче пропускът на Меси изглеждаше с го-голяма тежест.
Срещу Пари Сен Жермен (Шампионска лига, 2021)
Преди да сформират страховито дуо на "Парк де Пренс", Меси и Мбапе бяха противници в Шампионската лига. И заблестяха силно за своите отбори при сблъсъка между ПСЖ и Барселона в елиминациите, като вкараха общо 6 гола в двата мача.
Лео вече беше отбелязал дузпа в първия двубой, но каталунците бяха записали катастрофална загуба с 1:4.
В реванша аржентинецът заби паметен гол от 30 метра, за да даде на своите някаква крехка надежда за обрат. Точно преди края на полувремето обратът взе да изглежда по-реален, защото Барселона получи дузпа за нарушение срещу Антоан Гризман.
Меси се изправи срещу добре познатия бивш вратар на Реал Мадрид Кейлор Навас, но не успя да го преодолее и костариканецът отклони топката в гредата.
Щеше ли Барса да стигне до велик обрат при гол в тази ситуация? Едва ли. Но пропускът сложи край на всякакви илюзии и беше поредният случай, в който изпълнението на Меси в ключов момент не беше на нужното ниво.
Срещу Реал Мадрид (Шампионска лига, 2022)
През февруари тази година Лео се изправи срещу старите си врагове от Реал Мадрид, но този път с екипа на Пари Сен Жермен в първи осминафинал от Шампионската лига.
Звездата имаше шанса да открие резултата от бялата точка, но Тибо Куртоа хвана ъгъла и спаси удара му, като запази резултата 0:0.
ПСЖ намери сили да спечели мача с късен гол на Килиан Мбапе, но победата беше минимална и това в крайна сметка провали парижани.
Паметният реванш със светкавичния хеттрик на Карим Бензема изпрати Реал напред с общ резултат 3:2, а ПСЖ трябваше да преглътне поредно твърде болезнено отпадане от Шампионската лига.