Изкуственият интелект (ИИ) се превърна в едно от основните притеснения на сценаристи и актьори в стачката им в Холивуд, но изглежда не всички споделят тези страхове.
Носителят на "Оскар" Гийермо дел Торо изглежда няма особени притеснения за това как изкуственият интелект ще влияе върху създаването на развлекателно съдържание.
Това, което държи обаче известният режисьор буден през нощта, изглежда са хората и тяхната човешка глупост.
"Хората ме питат дали се притеснявам от изкуствения интелект, а аз казвам, че се притеснявам от естествената глупост. Това е просто инструмент, нали?", заяви той в речта си по време на филмовия фестивал в Торонто в петък.
Режисьорът на "Пинокио" и "Формата на водата" е едно от основните имена, които се появиха на фестивала, като неговата реч засегна водещото притеснение на сценаристи и актьори - че ИИ може да се намеси до такава степен в развлекателната индустрия, че да ощети работещите в нея и да експлоатира труда, който в момента влагат много хора в бизнеса.
"Ако някой иска филми, направени от изкуствен интелект, нека ги получи веднага. Не ми пука за хората, които искат да бъдат изпълнени от нещо гадно и бързо", коментира той пред публиката.
Според Дел Торо успехът на продукта, създаден от изкуствен интелект, ще зависи преди всичко от това, което хората са заложили първоначално творчески като идея - от тяхната лична визия, която ще се появи на екран.
"В противен случай защо просто не си купите принтер, не отпечатате Мона Лиза и не кажете, че сте я нарисували", коментира още режисьорът.
Присъствието на режисьора на Филмовия фестивал в Торонто беше една от изненадите на организаторите. Той се появи първо в четвъртък, за да представи пред публиката новия анимационен филм на легендарния Хаяо Миядзаки - "Момчето и чаплата", който беше основното събитие за първия ден на фестивала.
Ден по късно Дел Торо говори пред публиката за страстта си към ръчно рисуваната анимация, стоп-моушън анимацията и други фантастични светове.
"По някаква причина анимацията на Запад е особено погрешно разбрана като нещо за деца, а не като среда за чисто изкуство и чисто творчество", коментира режисьорът.
Той даде за пример Канада и Торонто като място, където хората имат дълбоко вкоренена любов към анимацията, датираща още от ранните дни на Националния филмов борд на Канада.
"Иска ми се хората да разберат, че това е медия, а не жанр. Някои от най-важните филми са направени като анимация", обясни Дел Торо.
Филмовият фестивал в Торонто ще продължи до 17 септември.