Гръцката полиция арестува осем души за дългове към държавата на обща стойност около 6.5 милиона евро, съобщават медиите.
Само един от задържаните дължи над 5 милиона евро. Дълговете на всички са натрупани от неплатени данъци.
В средата на март Европейската комисия огласи своя доклад за Гърция, в който страната бе похвалена, че е подобрила събираемостта на данъците през 2011 г.
Комисията обаче смята, че потенциалът в събирането на данъци може да достигне 8 милиарда евро, ако се подобри борбата с данъчните измами, извършвани от по-заможни гърци и големи корпорации.
Статистически данни сочат, че всеки седем от десет гърци, упражняващи свободни професии, е декларирал по-ниски доходи от необлагаемия минимум.
Ръководителят на работната група, създадена от Европейската комисия да помогне на Гърция да реформира държавния си сектор, заяви, че затъналата в дългове Гърция губи около 60 милиарда евро от несъбрани данъци.
Напрежението не стихва и заради отнемане на привилегиите на някои професии
Фармацевтите в Гърция се готвят да оставят цялата страна без аптеки. Тяхното недоволство се дължи на нов проектозакон, който предвижда пълно либерализиране на професията им.
Това означава, че по-лесно ще се издават лицензии, работното време ще се удължи, а контролът върху цените ще намалее. Досега в Гърция една аптека обслужваше около 800 души. Но с новия закон аптеките със сигурност ще се нароят.
Гърците вече усетиха гнева им, след като преди дни за 24 часа повечето аптеки в южната ни съседка останаха затворени. Освен че не работеха, те спряха и да дават лекарства на здравно осигурените заради неизплатени дългове от страна на националната здравна каса. Фармацевтите твърдят, че дългът към тях е около 300 милиона евро.