Съдът в Швейцария осъди двамата бивши ръководители на петролна компания PetroSaudi на по седем и шест години затвор заради участието им в източването на малайзийския суверенен фонд 1MDB - една от най-големите банкови измами на всички времена.
Тарек Обейд, бившият главен изпълнителен директор PetroSaudi, и неговата дясна ръка Патрик Махони бяха признати за виновни за присвояването на над 1,8 млрд. долара от 1MDB.
Двамата бяха осъдени и за близо 600 случая на пране на пари, при които е прикрит криминалният произход на над 12 млрд. долара, откраднати от мозъка на измамата с фонда - Джо Лоу, един от водещите съветници на бившия министър-председател на Малайзия Наджиб Разак.
Обейд, който има двойно швейцарско и саудитско гражданство, и Махони, който е с швейцарски и британски паспорт, бяха осъдени съответно на седем и на шест години затвор.
Засега те остават на свобода, но със забрана да напускат страната, тъй като техните адвокати вече са задействали процедура по обжалване на присъдите.
Според швейцарската прокуратура двамата са подпомогнали кражбата на огромни суми от 1MDB между 2009 г. и 2011 г. Използвайки позициите си в PetroSaudi, те са помогнали на Лоу да създаде схема за източване на суверенния фонд на Малайзия в общо три отделни случая.
През 2009 г. те са подвели управата на 1MDB да инвестира 1 милиард долара в наглед легитимно съвместно начинание с PetroSaudi.
Обейд и Махони са провели среща на суперяхтата "Алфа Неро" край брега в Кан с основателя на PetroSaudi, принц Турки бин Абдула ал Сауд, за да дадат допълнителна достоверност на начинанието.
Швейцарските власти посочват, че принцът не е знаел за престъпните намерения на двамата си подчинени. С действията си обаче те са успели да подведат управата на 1MDB да инвестира парите в кухо начинание.
През 2010 г. и 2011 г. двамата бизнесмени успяват да убедят малайзийския фонд да им отпусне още два транша - от 500 млн. долара и от 300 млн. долара, като финансиране за "предполагаеми инвестиционни възможности", включително несъществуващ сондажен проект в източна Саудитска Арабия.
"След като парите са били присвоени, обвиняемите са извършили голям брой действия, целящи да осуетят установяването на произхода, проследяването или конфискацията на активи", се казва в мотивите на съда за присъдата.
Установено е, че Обейд е извършил 370 акта на пране на пари на обща стойност над 7 милиарда долара, а Махони - 220 "изпирания" на повече от 5 милиарда долара. Голяма част от тези суми е отишла в ръцете на съветника на 1MDB Джо Лоу.
Според съда двамата шефове в PetroSaudi са използвали откраднатите средства, за да финансират своя ултра-луксозен начин на живот.
Парите са отишли за закупуване на скъпоценни камъни и имоти в Лондон и Женева, а "огромни суми" са харчени за наемане на частни самолети и яхти от висок клас.
Прокурорът по делото Алис дьо Шамбрие определи Обейд и Махони като "пресметливи, манипулативни и неприлично алчни", а самото източване на 1MDB според нея е "измамата на века".
При прочитане на присъдите съдът посочи, че за решението важна роля са изиграли редица фактори като размера на откраднатите суми, интензивността на престъпната дейност на двамата бизнесмени, както и техният "егоистичен мотив".
Двамата са осъдени също така да върнат на 1MDB сумите, отклонени от фонда, като за целта са конфискувани редица от личните им активи.
Даниел Запели, адвокатът на Тарек Обейд, коментира решението на съда, като посочи, че клиентът му ще обжалва, тъй като никога не е признавал за което и да е от тези престъпления. От лагера на Патрик Махони засега все още няма реакция.
Бордът на суверенния малайзийски фонд приветства решението на швейцарския съд.
Финансовият скандал за милиарди долари с източването на 1MDB доведе до криминални разследвания по целия свят, включително в САЩ, Швейцария и Сингапур.
През 2016 г. Министерството на правосъдието на САЩ обяви това за "най-големият случай на клептокрация в света".
Заради източването на фонда през 2018 г. падна правителството на малайзийския премиер Наджиб Разак, който скоро след това беше и арестуван за ролята си по случая. През 2022 г. той беше осъден на 12 години лишаване от свобода, а впоследствие присъдата му беше намалена до 6 години затвор.
Смятаният за мозък на цялата операция негов близък съветник Джо Лоу обаче все още е на свобода и се укрива от закона.
Миналата година в Netflix се появи документален филм, посветен на него - "Man On The Run". Трейлъра на шоуто можете да видите тук: