Три са основните акцента на проекта за държавен бюджет за настоящата година, обяви финансовият министър Асен Василев - нарастване на капиталовите инвестиции, нарастване на инвестициите в хора и нарастване на инвестициите за социална справедливост.
Планирано е брутният вътрешен продукт на страната да нарасне с 4,8%, достигайки малко над 67,3 милиарда лева. Държавата ще изтегли и нов дълг в размер на 4,3 милиарда лева както от вътрешни, така и от международни пазари, с което задълженията на страната ни ще представляват 26,7%.
Инфлацията на годишна база ще се увеличи почти двойно в сравнение с миналата година, достигайки 5,6%.
Предвидените разходи за годината са в размер на 63,1 милиарда лева.
В бюджета е планирано увеличаване на минималната работна заплата - на 710 лв. Същата сума ще се изплаща и при обезщетение за майчинство до втората година. А максималният осигурителен праг ще е 3400 лв.
Промяната в данъчните ставки не се предвижда. Ще има обаче съкращения в държавната администрация, като за компенсации на освободените служители са предвидени 200 милиона лева.
В сектора социална политика 280,2 милиона лева ще бъдат отделени за хората с увреждания, 112,2 милиона лева - за обезщетения при безработица и помощи, 410 милиона лева отиват за обезщетения по мярката 60/40, а 825 милиона лева ще бъдат разпределени за пенсии.
В здравеопазването 500 милиона лева ще бъдат похарчени за ваксини, тестове и лични предпазни средства, 470 милиона лева за медиците на първа линия, 100 милиона лева за добавка за ваксинираните пенсионери, 581 милиона лева за Здравна каса.
В образованието 315 милиона лева ще бъдат похарчени за учителски заплати и делегирани дейности, 100 милиона лева за извънкласни дейности, 84,8 милиона лева за безплатните детски градини и ясли, 70 милиона лева за строеж на нови детски градини.
За сектор енергетика ще бъдат отделени допълнителни 900 милиона лева за компенсации заради високите цени на тока.
В сектор отбрана се предвижда отделянето на 187 милиона патрулен кораб за ВМС, 100 милиона лева за изграждането на батальонни групи, 126 милиона лева за нова техника и поддържа и 50 милиона лева за учения.
Бюджетът на АПИ за 2022 г. ще се увеличи с 2 милиарда лева. Допълнителни приходи са предвидени също за култура, правосъдие, околна среда, спорт, земеделие и електронно управление.
"С този бюджет се надявам да поставим началото на политика, в която държавата не раздава пари на калпак, не дава пари в чували, а инвестира в проекти с конкретна възвращаемост - в хората на България и е необходимата ни инфраструктура", подчерта Асен Василев.