Фаворитите с летящ старт на Мондиал 2010

Действащият световен шампион Бразилия започна с лесна победа защитата на титлата си от Япония'06 Снимка: fivb.org

С летящ старт на фаворитите за титлата Бразилия и Русия започна световното първенство по волейбол в Италия. Селесао се справи с 3:0 с Тунис, Русия надделя със същия резултат над Камерун.

Липсата на съпротива от стана на съперниците им позволи на треньорите Бернардо Резенде (на Бразилия) и Даниеле Баньоли да проверят състоянието на всичките си състезатели. В игра за Русия не се появи единствено Денис Бюрюков.

„Страхотно е да спечелиш на старта, особено ако по време на мача си сменил голяма част от състезатели. Важно е всеки от играчите, които са тук с отбора да бъде готов, първенството е дълго и няма да е лесно да стигнем до края", обобщи капитанът на Бразилия Жиба.

Неговият треньор Бернардо Резенде поздрави младия отбор на Тунис и им пожела късмет за в бъдеще. „Показаха страхотен дух, във втория сет определено бяха труден съперник", обяви специалиста.

Той призна, че състоянието на вторият разпределител Марлон не е никак добро. Плеймейкърът е повален от стомашен вирус и ще се наложи да посети и болница в Модена. От щаба на Бразилия дори поискаха играча на бъде заменен, но от Международната федерация не позволиха. С травми от срещата пък са Леандро Висото и Мурило.

Колегата му от Русия - Даниеле Баньоли пък специално поздрави либерото на Камерун - Алан Фоси Камто за страхотните изяви в защита. „Той бе невероятен, не очаквахме такава игра", обяви Баньоли.

Проблеми на старта не срещнаха и Египет, Аржентина и Полша. „Гаучосите" биха с 3:0 Венецуела, Полша се наложи със същия резултат над Канада, а Египет спечели с 3:0 срещу Иран.

Единственият пет геймов сблъсък бе в групата на България - Е. Франция стартира с победа с 3:2 над Чехия. С 28 точки за победителите се отчете Антоан Розие. С 26 остана диагоналът на Чехия Ян Щокр.

Двамата станаха и най-резултатните състезатели в ранната програма на първия ден на световното първенство.