Скътана в бивша американска военна болница, в периферията на германския град Хайделберг, се намира голяма дървена кутия. Кутията има прозорци, има и обзавеждане с мебели. Конструкцията с площ от 14 кв.м. прилича повече на градинска барака, отколкото на дом.
Това е прототип за четириетажно студентско общежитие - опит за осигуряване на решение за младите хора, които страдат от недостига на жилища в Германия.
Подобно на много градове по света, Хайделберг не успява да приюти бързия прилив от млади професионалисти и студенти. Това е създало високодоходен пазар за отдаване на апартаменти под наем, но липсата на достатъчно имоти е довела до сериозен проблем. От 2010 г. наемите в университетското градче са се увеличили с почти 1/4.
Студентите, които често живеят със съквартиранти под наем, плащат средни цени около 437 евро на месец.
В опит да увеличи предлагането, за да облекчи националната жилищна криза, правителството на германския канцлер Ангела Меркел обеща да построи 1,5 млн. нови апартаменти в страната преди края на четвъртия й мандат през 2021 г.
Изправена пред достигащи безумни висоти наеми в югозападното градче, група от 25 студенти е взела нещата в собствени ръце и е решила да построи собствено студентско общежитие: Collegium Academicum.
Целта е да се създаде достъпно място за живеене, където младите хора да общуват и учат заедно. Наемите в Collegium Academicum ще са средно 300 евро на месец, с надеждата да спаднат дори още повече в бъдеще, след като банковият заем бъде изплатен.
Привличащ фактор за чуждестранните студенти
Основан през 1386 г., Хайделбергският университет е най-старият в Германия. Той е в топ 3 на най-добрите висши училища в страната и на 47 място в света. Това, естествено, привлича все повече студенти с всяка следваща година. В момента около 39 000 от 160-те хиляди жители на града са студенти.
Живописният пейзаж, наподобяващ миниатюрно градче-играчка, също е атрактивен за чужденците. Според администрацията на града, повечето от новопристигналите в града души в последните години идват от Китай, Италия, Румъния, Индия и Полша - и често са на възраст между 18 и 30 години.
В сравнение с учащите в САЩ или Великобритания, например, германските студенти имат сериозно финансово предимство.
През 2014 г., всички 16 германски провинции отмениха университетските такси за бакалавърската степен, което означава, че студентите в Германия - независимо от националността им - могат да следват безплатно. Повечето от тях плащат скромна такса на семестър, за да покриват административните разходи около обучението им.
Повече търсене, отколкото има предлагане
Зимният семестър е особено труден за студентите, търсещи настаняване, казва Таня Модров, ръководител на Studierendenwerk. Това е службата за работа със студенти на Хайделбергския университет, която осигурява съвети и ограничено настаняване в специално построени общежития. През зимния сезон често има повече студенти, отколкото са достъпните места, особено когато става дума за хората, които не могат да си позволяват жилища с високи наеми.
Поради това много студенти се налага да живеят извън града или да се примиряват с по-високите разходи за живот.
Привлекателността на Хайделберг също кара мнозина от вече дипломираните млади хора да остават в университетското градче, за да започват кариерата си и да създават семейства. И това допълнително натоварва пазара на имоти.
Устойчиви домове
На територията на бившата американска военна болница, откупена от града, 25-те студенти зад Collegium Academicum се надяват да облекчат търсенето в Хайделберг, като осигурят място за 226 души в 46 апартаменти със съквартиранти.
Екологичната устойчивост също е ключова цел на проекта (в провинция Баден-Вюртемберг, където се намира Хайделберг, Зелената партия в момента води в социологическите проучвания с 32% рейтинг).
Collegium Academicum, снабден с трикамерни прозорци и построен изцяло от дърво, ще е най-голямата сграда в Германия без метални опори. Работилница на територията му ще позволява на обитателите да извършват дребни ремонти. Но с високата цена от 16 млн. евро, устойчивият проект далеч не е евтин.
Повечето от парите са осигурени от банков заем, грантове от държавата и кредитния институт на Германия за повторно застрояване. 2 млн. евро от общата цена са били необходими под формата на инвестиционен капитал, за да стартира проектът. В продължение на шест години са събирани дарения, като повечето помощи са дошли от местни частни лица.
Надигащата се вълна от ‘Wohnungsnot'
Хайделбергските студенти не са единствените, които се сблъскват с трудности да открият жилище на поносима цена в Германия.
Последният ценови индекс на Германския икономически институт показва, че наемите за студенти в германските университетски градчета са нараснали между 9.9% и 67.3% от 2010 насам. През април хиляди хора излязоха на улиците на Берлин, за да изискат по-активни действия от правителството по този въпрос.
Столицата на Германия е един от най-бързо разрастващите се пазари на недвижимост в света. Тук скоро ще проведе референдум за масова експроприация на имоти от местните власти.
Недостигът на жилища и неприемливо високите наеми са твърде познат проблем за студентите в други университетски градчета.
В Хобарт, на островния щат Тасмания в Австралия, Тасманийският университет наскоро откупи тризвезден хотел в опит да помогне на студентите, които имат затруднения да си намират достъпно място за живеене. Нарастващият брой туристи и експанзията на Airbnb са изиграли сериозна роля за недостига на жилища в града.
В Калифорнийския университет в Бъркли нова проект събира студенти с пенсионери, които разполагат с незаети стаи.
В замяна на жилищната площ, студентите осигуряват на пенсионерите социализация и общуване, помагат с домакинските задължения и плащат месечен наем под $1000 - по-малко от 1/3 от средните цени за апартаменти в Бъркли.
Строителството в Хайделберг предстои да започне в следващите седмици, като първите наематели се надяват да се нанесат в началото на 2021 г.
Кандидатите за места в общежитията ще преминат през т.нар. "кастинг процес", какъвто е обичаят в повечето случаи на общежития под наем в Германия, известни масово като "WG" (Wohngemeinschaften).
Към момента, в който сградата и реновациите бъдат реализирани, много от основателите на Collegium Academicum вече ще са завършили, но това няма да спре проекта, правен с перспектива и мисъл за бъдещето.