Облаците около главата на британския премиер Борис Джонсън продължават да се събират, след като двама от министрите в кабинета му - Саджид Джавид, който отговаря за здравеопазването, и Риши Сунак, министър на финансите, подадоха оставки във вторник вечерта, съобщават британските медии.
Агенция "Ройтерс" отбелязва, че това вероятно е "финалният удар" за британския министър-председател, който в момента се опитва да се измъкне от най-новия скандал, заобикалящ управлението му - неподходящо сексуално поведение от страна на друг от министрите му.
И Джавид, и Сунак отбелязват като причина за напускането си това, че вече нямат доверие в Джонсън като подходящ лидер за страната.
Здравният министър Саджид Джавид обяви оставката си с писмо към премиера, в което заявява, че Консервативната партия е "по-голяма от всеки отделен човек".
"Със съжаление трябва да кажа обаче, че ми е ясно, че тази ситуация няма да се промени под ваше ръководство - и следователно вие загубихте и моето доверие", пише министърът и допълва, че вече не може да продължи работата си с чиста съвест.
Той допълва още, че е очаквал от Джонсън като лидер да отразява ценностите на партията, на кабинета и на цялата страна.
Неговият колега - министърът на финансите Риши Сунак, подаде оставката си малко след това.
"Обществеността с право очаква правителството да се ръководи правилно, компетентно и сериозно. Признавам, че това може да е последната ми министерска служба, но вярвам, че си заслужава да се борим за тези стандарти и затова си подавам оставката", коментира още Сунак.
Финансовият министър допълва, че преди съвместната му реч с Джонсън за икономиката, си е дал ясна сметка, че техният подход е фундаментално различен.
Според SkyNews, които цитират друг министър от кабинета на Джонсън, има очакване в самата партия премиерът да се оттегли от поста си.
Самият скандал, който предизвика оставките на двамата министри, засяга едно от водещите лица в Консервативната партия - зам.-отговорника по дисциплината в парламентарната група на торите (т.нар. "камшик" в британската и американската политическа терминология - б.р.) - Кристофър Пинчър.
На 30 юни 52-годишният Пинчър подаде оставка, след като срещу него се появиха обвинения, че в частен клуб е опипал двама мъже без тяхното позволение по време на събитие на Консервативната партия.
Според разкази на свидетели и на самия Пинчър, по време на събитието той е бил сериозно пиян.
Според Тереза Вилиърс, също депутат от торите, Пинчър е бил толкова пиян, че едва е говорел, преди в крайна сметка да се свлече в такси, което да го откара от събитието. Преди това обаче е отправял открити сексуални намеци към част от гостите на събитието.
Впоследствие се появиха и нови обвинения спрямо партийния зам.-камшик от негови колеги, отново за сексуален тормоз.
Това не са първите му проявления в тази насока, след като през 2017 г. той е отстранен от поста на асистент-камшик на торите.
Обвиненията тогава идват от бившата олимпийска надежда в гребането и кандидат на консерваторите Алекс Стори, който разказва как е станал обект на сексуалните опити на Пинчър. По думите му сцената между него и старшия политик е напомняла много на разказите за похожденията на Харви Уайнстийн.
След този случай Пинчър е отстранен от поста си в партията, но остава като депутат, след като вътрешна комисия сред торите установява, че не е нарушен кодът за поведение на партията.
Въпреки това обаче след смяната на лидера на партията и възкачването на Борис Джонсън начело на торите, Пинчър става зам.-председател на парламентарната група на консерваторите.
Според източници на The Times първоначално министър-председателят е възнамерявал да го направи главен камшик, но след недоволство от депутати, е дал на Пинчър зам.-председателския пост в партията.
Също така става ясно, че Джонсън е знаел за друг случай от 2019 г., при който е имало подадена жалба към него като партиен председател за предполагаемо опипване от Пинчър спрямо друг мъж в парламента. Той обаче я е игнорирал.
Именно тази част в момента поражда недоволство в консервативната партия - фактът, че Борис Джонсън е знаел за нередности около човека, когото иска да повиши, но въпреки това го е повишил напук на всичко.
Премиерът опита вече да се извини за случая, като казва, че е допуснал грешка и не е разбрал, че бившият заместник отговорник по партийната дисциплина на консерваторите в парламента Крис Пинчър не е подходящ за този пост.
Този опит да замаже поредния скандал в управлението си обаче засега се отличава по-скоро с неуспех - според медиите кабинетът е провел седмичното си заседание в изключително мрачно настроение, което е сигнал за ново разпалване на бунта срещу Джонъсн.
Преди месец той спечели вот на доверие в партията си, въпреки че близо 150 депутати от торите гласуваха за отстраняването му от поста, а крайният резултат беше тревожен за премиера - 211 на 148 гласа.
Въпреки че Джонсън подсигури повече от половината консервативни депутати да застанат на негова страна, солидният брой на противниците му нанесе сериозен удар върху авторитета му като партиен лидер и го остави силно отслабен.
Много депутати все още не могат да простят на премиера участието му в предишния голям скандал - "Партигейт", при който той и служители на екипа му съзнателно са нарушили мерките срещу разпространението на коронавируса, събирайки се на партита в сградата на правителството "Даунинг стрийт" 10.
Джонсън трябваше да има почти цяла година на спокойствие след неуспеха на този вот на недоверие, но редица британски медии коментират, че това не означава, че той няма да бъде най-малкото подтикнат да хвърли оставката си в името на партийната стабилност.
Имаше дори и спекулации, че някои консервативни депутати биха могли да се опитат да променят правилата в партията, за да проведат ново гласуване по-рано.
Засега ясна реакция от самия Джонсън липсва, но се очаква той да опита да стабилизира поне частично властта си през следващите дни.