Петте ключа за победата на Барса над ПСЖ в Шампионската лига

Петте ключа за победата на Барса над ПСЖ в Шампионската лига Снимка: Getty Images

Барселона записа най-голямата си победа в Европа под ръководството на Шави след 3:2 срещу ПСЖ на "Парк де Пренс".

Каталунците завладяха Париж в страхотно петголово шоу, което продължи високите стандарти на четвъртфиналите, поставени 24 часа по-рано със спектаклите Реал Мадрид - Манчестър Сити 3:3 и Арсенал - Байерн Мюнхен 2:2.

Шави успя да излъже Луис Енрике, с когото бе съотборник, а впоследствие и игра под негово ръководство в Барселона.

За момент изглеждаше така, сякаш ПСЖ има сили да измъкне нещо от домакинството си, но голямата звезда на парижани Килиан Мбапе се покри.

Накрая Барса си тръгна с голяма победа от Париж.

Ето петте ключа за успеха на каталунците, който им дава сериозно предимство преди реванша в Испания:

Характер

Победата с 3:2 в Париж е една от тези, които ще се помни. Това е доказателство, че този отбор на Барселона разполага с повече класа, отколкото се смяташе досега. Означава и че Шави е изградил характер на победители у своите подопечни, а те го демонстрираха в най-важните моменти.

Барса показа и че може да владее инициативата в мач, в който на моменти даваше владеенето на топката на противника. Но никога не пусна контрола над двубоя.

Отлично използване на празните пространства

Барселона нямаше мач през уикенда и разполагаше с цели 10 дни да се подготви за сблъсъка с ПСЖ. И в сряда вечер показа, че ги е използвала по най-правилния начин.

Футболистите на Барса бяха като оси, които не само жужаха, но и жилеха; откриваха празните пространства и се възползваха от тях.

Отново Рафиня бе най-добрият играч на каталунците в атакуващ план. Бразилецът заслужи наградата за играч на мача и за пореден път показа, че е сред най-важните футболисти за испанския гранд.

Индивидуална класа

Снимка: Getty Images

Вече споменахме Рафиня, но всеки от съотборниците му също се справи почти перфектно с поставените му от Шави задължения.

Жул Кунде се грижеше добре за Килиан Мбапе, Жоао Кансело успя почти напълно да опази Усман Дембеле, Роналд Араухо също изигра важната си роля в отбраната.

Илкай Гюндоган, Френки де Йонг и Педри бяха изключителни в средата на терена. Роберт Левандовски, въпреки че не се разписа, изигра изключителен двубой. Жоао Феликс също демонстрира класата си.

Разбира се, не трябва да забравяме и спасяванията на Тер Стеген на вратата.

А Андреас Кристенсен се оказа на точното място в точния момент. Това бе първият му гол за сезона. Нямаше по-добро време, в което да падне. Тайминг.

Обрат на обрата

Барса се изключи от мача за няколко минути в началото на втората част и от водещ в резултата се оказа догонващ. Обратът от 1:0 до 1:2 дойде в рамките на само няколко минути. Но каталунците показаха характер и направиха обрат на свой ред, който им донесе победата.

Жертвоготовност

Сержи Роберто и Кристенсен се пожертваха. Знаеха, че тактическите нарушения ще им донесат жълти картони, което ще ги извади от сметките за реванша, но все пак ги направиха. В името на по-важното - победата.

Всички в тима на Барса играха като едно. Не само демонстрираха характер, за който толкова много говорехме, но и сплотеност. Жертвоготовност. От първата до последната минута и от първия до последния на терена.