Ремонтът на Халите в София трябва да приключи през пролетта на 2024 г., но фасадата на сградата вече е обновена.
За пръв път от месеци насам бяха свалени скелетата и предпазните съоръжения от предната страна на зданието, като гражданите на София могат да видят ефекта от реконструкцията на фасадата.
Днес изпълнителните на проекта - "Кауфланд България" представиха отчет за извършената работа и концепцията си за развитието на проекта.
Ръководителят на екипа за реконструкция на Централни Хали инж. Ангел Димитров обясни, че са обновени фасадите на сградата на улица "Екзарх Йосиф" и "Мария Луиза".
Автентичният външен вид на Халите е запазен, като всички детайли по реконструкцията на сградата се консултират с експерти от Регионалния исторически музей в София.
По думите на инж. Димитров една от големите изненади за реставраторите е било откритието, че върху варовиците е била нанесена бяла боя, която да прикрие потъмнелия варовик.
За екипа се оказало сериозно предизвикателство да свали въпросната боя, като оттам се видели принудени да използват нова технология с ротираща струя вода със стъклен прах в нея. Реставраторите увериха, че тази технология не уврежда варовика, тъй като може да се контролира ефектът ѝ върху камъка.
Реставраторът Румяна Дечева сподели и друго странно откритие, което се е появило при работата - декоративните правоъгълни релефни елементи не са оригиналните, а са изработени от стиропор и газобетон, залепени с теракол и цимент.
По думите ѝ с новото изграждане на елементите те се правят със специална мазилка и на три слоя, за да не се напукат.
Главният изпълнителен директор на "Кауфланд" Иван Чернев коментира, че компанията цели възстановяването на оригиналния вид и функциите на Централни хали.
Като отчет за работа до момента той изтъкна постигането на по-красива сграда с по-красива фасада.
Чернев посочи, че работата се извършва в абсолютен детайл в безкомпромисно качество, като за ремонта се поръчват най-подходящите материали.
Така например за възстановяването и изграждането на фонтана в центъра на сградата, който е илюстриран в оригиналния проект на сградата, е доставен специален зелен мрамор от Индия.
Халето на сградата е запазено в пълния му обем, както е било планирано, пребоядисана е цялата конструкция, извършена е подмяна на покривните поликарбонати с площ от 1500 метра с материали от Австрия и допълнителни енергийни показатели, работено е по естетиката, така че покривът да е приятен за хората, допълни още Чернев.
Възстановява се и куполният часовник - подменят се разхлабени механизми, добавят се нови елементи, които да гарантират работата му за следващите поне 100 години, увери Чернев.
Гербовете по халите също ще бъдат възстановени.
Работата по реставрацията на Централни хали продължава, като според предварителни оценки обектът трябва да бъде завършен изцяло следващата пролет.
Една от причините за бавния напредък е, че тъй като става въпрос за паметник на културата, всяка дейност по реставрацията трябва да бъде инспектирана и одобрена.
Търговската верига "Кауфланд" закупи сградата на Халите през миналата година, като преди това изчакваше да получи разрешение за реконструкция от Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН) и Министерството на културата.
Самият проект за ремонта трябваше да получи одобрение и насоки от Специализирания експертен съвет за опазване на културни ценности.
Общата стойност на инвестицията за възстановяване на оригиналните вид и функция на Централни хали надвишава 50 млн. лева.