Жан-Мари Бигар показва на света една малко известна на останалата част от света Франция - тази на мъжете, които посещават провинциални барове, сърдечни са, но в същото време са винаги с вулгарен език и винаги са бесни на нещо.
Бигар не е елегантното публично лице на страната си, но олицетворява душата й.
Той не притежава нито презрение към постулатите на Декарт, нито небрежен, но елегантен стил, нито изискан език. 66-годишният Бигар е най-успешният стендъп комик на Франция и този с най-цветист изказ в бранша. Сега той обмисля да се кандидатира за президент и да се провъзгласи като "посланик на Жълтите жилетки".
Бигар за президент все още е твърде далечна идея, дори и в ерата на Доналд Тръмп в Белия дом, Володимир Зеленски в Украйна и Бепе Грило в Италия. На пръв поглед е лесно да го отпишем от надпреварата, но трябва да вземем предвид както някои статистики, така и недоволството, което се натрупа по време на карантината заради коронавируса.
По думите на Бигар неговата фен-база възлиза на 8 до 10 млн. души, а проучване на Френския институт за обществено мнение, проведено тази седмица, му дава около 13 на сто от одобрението на французите.
За сравнение, през 2017 г. президентът Еманюел Макрон спечели изборите на първи тур с 8,7 млн. гласове или 24 процента от общия вот. След него остана Марин льо Пен със 7,8 млн. гласове или 21 на сто от одобрението на френските граждани. Подобни числа могат да обяснят донякъде политическите амбиции на комика, обявени след един негов телефонен разговор с Макрон от миналия месец.
Затова във френските медии и в Елисейския дворец думите на Бигар не се приемат с присмех.
Пред свои близки и съпартийци Макрон споделя, че след две години най-опасният му опонент няма да е лидерът на крайната десница - Марин льо Пен. Няма да е и някой конвенционален кандидат от центристкото дясно или центристкото ляво. По думите на настоящия президент това ще е харизматична, популярна личност, която в момента не е в активния политически живот на Франция.
В страната има няколко души, които отговарят на това описание - Никола Хюло, известен активист за опазване на околната среда и бивш телевизионен водещ или пък Дидие Раул, обожаван от едни и ненавиждан от други медик, който представя хлорокина като панацея за новия щам на коронавируса. И двамата са спрягани за кандидати, но и двамата в момента не показват особен интерес.
Може би да се кандидатира за президент е поредната шега на Жан-Мари Бигар, при това една от малкото му без мизогинистичен характер и без намек за сексуално насилие. Или може би е просто пиар ход, който да рекламира шоуто му в зала "Аполо" в Париж в края на юни, което ще се излъчва онлайн, но гледането ще бъде платено.
Бигар обещава, че представлението му няма да съдържа обичайния му репертоар, а ще е отчасти политически насочено и ще съдържа "прозрения за коронавирус кризата". Да не забравяме, че изборите през 2022 г. ще се проведат след три сериозни сътресения - протестите на Жълтите жилетки, протестите за пенсионната реформа и здравната криза покрай COVID-19.
Да опишеш Бигар на хора, които НЕ са французи, е изключително трудно, посочват от "Политико".
Представете си легендарният комик Били Конъли, само че изигран от Жерар Депардийо. Бигар има енергията и усещането за хумор на Конъли, но му липсва същото въображение и фантазия. Той произхожда от провинциално работническо семейство от Троа, в южната част на провинция Шампан. Бил е барман и треньор по хандбал, преди в средата на 80-те да пробва късмета си като комик.
Тогава стендъп комедиантите са рядкост във Франция, но през 2004 г. Бигар вече продава по 52 хил. билета за Стад дьо Франс. Голяма част от състоянието му в момента идва от видеа в YouTube, които по думите му привличат над 8 млн. зрители. Рядко може да бъде видян по телевизията, защото езикът му е твърде екстремен за праймтайма.
Както казва Бигар, неговата рецепта за успех като комик се състои от три неща - секс, секс и секс. Шегите му често са изпълнени с мизогиния, а понякога и с насилие. Рядко е хомофоб и никога расист. И все пак е трудно да си представим комик с цветист език да седи на среща на високо равнище, точно зад френския флаг, но пък Тръмп и Грило показаха, че с популистките си идеи могат да постигнат невероятен успех.
Политическите иди на Бигар обаче са трудни за определяне.
В една от последните си появи по телевизията комикът повтори някои от популярните конспиративни теории за коронавируса, които намират благодатна почва както в крайнодесните, така и в крайнолевите избиратели. Политиците, казва Бигар, са с окървавени ръце и са просто част от "голямата фармацевтична мафия".
За да не изпада в твърде много подробности, комедиантът отписва всички политици като лъжци и започва да настоява за по-ниски данъци.
Важно е да се посочи, че Бигар като милионер също има своите неразбирателства с данъчните власти. За сметка на това комикът е един от най-щедрите дарители за благородни каузи и дори за хора, които просто са се свързали с него с някаква молба или с някоя сърцераздирателна история.
Бигар е отдаден католик и преди беше асоцииран с централното дясно. Бил е приятел с президента Жак Ширак. През 2007 г. президентът Никола Саркози го взима за придружител при визитата му при папа Бенедикт XVI във Ватикана.
Неотдавна Бигар изказа подкрепата си за Жълтите жилетки.
Първоначалните протести на движението през 2018 г. идват от най-близките до сърцето на Бигар французи - работническата класа и ниската средна класа от провинциална Франция и крайните квартали на големите градове. Това са хора, които изначално се чувстват предадени и измамени от политическия елит, който процъфтява в центровете на големите френски градове.
В момента обаче движението е антикапиталистически настроено, антиглобалистки и анти-ЕС, така че би било необичайно да припознаят богатя комик като свой лидер. Но той сам казва, че ако има нов свят след коронавируса, иска да бъде част от него и да бъде полезен на французите. Комедиантът посочва и че "единствената опозиционна партия, която Франция има, са Жълтите жилетки".
Дали Макрон ще съжалява за скорошния си разговор с Бигар? Президентът беше широко критикуван, че е говорил с комика, малко след като той настоява карантината да бъде премахната, а материал в "Le Monde" твърди, че след диалога Макрон е "миришел на страх". Единственото, което президентът постигна, е да бъде обиден публично по телевизията след обаждането.
Въпреки това някои близки до настоящия президент твърдят, че разговорът е бил мъдър ход.
Като насърчава абсурдните амбиции на Бигар, той обезоръжава или поне обърква останалите си опоненти. Но колкото повече се вглеждаме, толкова повече опитите на комедианта да влезе в политиката приличат на някоя от неговите добре подготвени шеги.
Остава само въпросът "Шега ли е наистина?".