"Тянгун-1" успешно падна в Тихия океан

Без драми завърши падането на китайската космическа станция "Тянгун-1". Тя се разпадна при навлизането в земната орбита, приключвайки своя живот с падане в Тихия океан около 3.16 часа българско време, съобщиха от Китайската космическа агенция.

По-голямата част от 8-тонния апарат изгоря при триенето в долните слоеве на атмосферата. Отломки от нея са паднали, без да причинят значителни щети на земята.

Апаратът, който бе излязъл от контрол през 2016 г. се завърна на Земята малко по-рано от предвиденото. Първите съобщения бяха, че падането е станало около 00:42 UTC (03,42 българско време), което означаваше над южната част на Атлантическия океан, край бразилския град Сао Паоло.

След това мястото на падането бе променено заедно с часа.

Падането на "Тянгун-1" се следеше с огромно внимание както от учените, така и от правителствата. Имаше предположения, че отломки до 300 килограма могат да се стоварят на Земята с висока скорост, предизвиквайки унищожения.

У нас дори бе създаден оперативен щаб от военните, който да наблюдава падането на обекта. Военният министър Красимир Каракачанов ангажира химически модули от армията, които трябваше да се намесят, ако отломка от "Тянгун-1" беше паднала на територията на България.

Още вчера обаче началникът на Висшето военноморско училище във Варна "Н. Й. Вапцаров" флотилен адмирал проф. Боян Медникаров успокои ситуацията, коментирайки, че опасност за България няма, тъй като изчисленията показват, че апаратът би ни подминал, както и всъщност стана.

Реалната опасност, която остава обаче е в Космоса. Там космическият боклук, който остава като парчета метал от станцията, може да порази работещ космически апарат или космонавт.

Всеки ден на Земята пада поне една от тези отломки, показват данните на космическите агенции. На този етап най-големите замърсители са  Съединените щати, Русия и Китай. Всяка от тези държави е отговорна за близо 4000 свои технологични отпадъци.

Космическата лаборатория, чието име в превод означава "Небесния дворец", беше изстреляна през септември 2011 г. като прототип за крайната цел на Китайската космическа програма - да се появи постоянна космическа станция около 2022 г.

"Тянгун-1" беше използвана за последен път от астронавти през 2013 г., когато екип прекара 12 дни в кораба, провеждайки различни експерименти. Астронавтката Уанг Япинг изнесе открита лекция от Космоса пред студенти на Земята.

По време на няколкогодишната си експлоатация станцията извърши три успешни скачваня с други кораби.

През май 2016 г. обаче китайското правителство заяви пред ООН, че "Тянгун-1" "е престанала да функционира", без обаче дава повече обяснения какво точно се е повредило.

Неконтролираното повторно навлизане в космическата лаборатория е пречка за китайската космическа програма, тъй като противоречи на най-добрите международни практики. Това обаче не спря Но това смелите планове на страната за колониализиране на космическото пространство. През септември 2016 г. Китай стартира своята втора космическа лаборатория - "Тянгун-2".

Новините

Най-четените