Атака в сърцето на британската демокрация, удар по политическия център на Великобритания, край на илюзиите, че Лондон няма да допусне терористични атентати, каквито разкъсват континентална Европа.
22 март 2017 г. ще остане в историята на Великобритания като денят, в който терорът се върна по улиците на британския мегаполис. С 5 убити и над 40 ранени това е най-тежкият атентат на територията на Острова след 7 юли 2005 г., когато загинаха общо 52 души при координирани бомбени атаки в метрото и градския транспорт.
Междувременно ИДИЛ пое отговорност за атаката в Лондон, без обаче да посочва пряка връзка с нападателя. Полицията вече знае самоличността на мъжа, осъществил нападението, но все още отказва да я разкрие. Атентаторът беше застрелян от охраната на бритaнския Парламент, след като премаза пешеходци по Уестминстърския мост и намушка с нож полицейски служител.
Премиерът на Великобритания Тереза Мей определи нападението като "болна и извратена терористична атака".
В обръщение пред "Даунинг Стрийт" 10, Мей се обърна към полицията и екипите на Спешна помощ с благодарности за бързата реакция и смелостта да се притекат на помощ с риск за живота си, докато помагат на останалите хора да се спасят.
"Мислите и молитвите ни са насочени към всички засегнати. Към самите жертви, техните семейства и приятели, които днес изпратиха близите си, без да знаят, че вече никога няма да ги посрещнат у дома", каза тя.
Мей обърна внимание на "изключителната смелост" на полицията и службите за сигурност, които организираха безопасността на всички лица, намиращи се в парламента в момента на атаката.
"Мястото на тази атака не е случайно. Терористът избра да удари в сърцето на столицата ни, където хора от всякакви националности, религии и култури се събират, за да се радват на ценности като свобода, демокрация, свобода на словото. Ценностите, които нашият парламент представлява - демокрация, свобода, човешки права, върховенство на закона - предизвикват възхищение и уважение сред хората по цял свят. Затова парламентът се превърна в мишена на хората, които отхвърлят тези ценности", каза британският премиер.
Нападението в Лондон се случи точно една седмица преди 29 март - датата, анонсирана от премиера Тереза Мей, от която се очаква да започне процедурата по отделяне на Великобритания от Европейския съюз.
Справянето с последствията от атентата ще е ключово изпитание за управлението на Тереза Мей. Преди да поеме поста на министър-председател през 2016 г., тя оглавяваше дълги години Министерството на вътрешните работи.
Смъртоносното нападение се случи пред една от най-посещаваните от туристи локации в Лондон - Уестминстърския дворец и емблематичния Биг Бен, на брега на Темза.
Свидетели на инцидента съобщават, че са забелязали как нападателят се врязва с автомобила си с висока скорост в група от шестима души близо до будка за сувенири.
34-годишният Роб Лайън е един от очевидците, който успява да се спаси от фаталния сблъсък благодарение на бързата си реакция. Лайън коментира, че отначало е помислил, че шофьорът е получил инфаркт зад волана и е загубил контрол над автомобила.
Колата обаче продължава да се движи на "зиг-заг" по платното и тротоара на Уестминстърския мост, блъскайки безразборно минувачите. Една от пострадалите пада зад парапета на моста в река Темза. По-късно жената беше извадена жива, но със сериозни наранявания.
Сред ранените има трима полицаи, двама ученици от Франция, граждани на Румъния, Австралия и др. За момента няма данни за пострадали българи при атентата.
След като слиза от моста, автомобилът на нападателя се блъска в ограда край сградата на парламента. Атентаторът излиза от колата и напада с нож полицейски служител, охраняващ комплекса. Малко след това нападателят е застрелян от полицейски служители.
Атаката срещу Лондон се случи в деня на първата годишнина от бомбения терор на летище "Завентем" в Брюксел.
По същото време британските депутати заседаваха заради дебати по пенсионното законодателство. Парламентаристите бяха принудени да останат в главната пленарна зала на Камарата на общините, докато не приключи извънредната ситуация. Междувременно полицията претърсваше всички коридори в сградите от комплекса, за да гарантират, че няма пробви от страна на евентуални съучастници на атентатора.
Това не е първият случай на терористичен акт срещу сграда на парламент. През 2014 г. атентатор уби военен охранител и нахлу в сградата на парламента на Канада в Отава, преди да бъде неутрализиран.
Службите на Великобритания бяха наясно с високия риск от терористичен атентат след атаките срещу Париж през 2015 и Брюксел през 2016 г. През последните месеци бяха вложени особени усилия за повишаване на капацитета на силите за сигурност при въоръжени координирани атаки.
Полицията увеличи с 1/3 броя на служителите, обучени да използват огнестрелно оръжие, с цел да подпомогнат невъоръжената охрана на Лондон срещу потенциалната опасност. Бюджетът за сигурност беше увеличен, контролът по граничните пунктове - засилен, капацитетът на разузнаването също беше повишен.
Също както Франция и Белгия, Великобритания отчете значителен брой на случаите, при които британски граждани заминават да се бият на страната на "Ислямска държава" в Сирия и Ирак. Властите отдавна изразяват притеснението си, че онези от тях, които се върнат обратно у дома, са още по-радикализирани и "закалени" за борба. От общо 800 регистрирани британски бегълци към Сирия и Ирак, почти половината са се прибрали обратно на Острова.