Председателят на руската Дума Вячеслав Володин заяви, че е неизвестно дали в бъдеще в Русия изобщо ще се плащат пенсии, предаде руската редакция на BBC.
Коментарът на Володин по време на среща с граждани в Сартов идва на фона на законови промени, които повишават пенсионната възраст. Именно като начин да обясни причините за това, той представи този възможен сценарий. Впоследствие и негови съпартийци от "Единна Русия" обясниха, че това е бил просто реторичен похват и председателя на парламента не е искал да плаши или още по-малко да заплашва когото и да било.
Големият проблем в случая е значителния дефицит на средства в пенсионната система.
На среща с граждани на Саратов председателят на парламента коментира, че съществуването на държавните пенсии е под въпрос заради големия дефицит в пенсионната система.
Самото повишаване на възрастта за пенсиониране обаче е голямо - от 60 години в момента при мъжете тя се вдига на 65 години, докато при жените вече ще се пенсионират на 63 години, вместо както досега на 55.
Това предизвика вълна от протести в края на юли. На практика при мъжете пенсионната възраст вече ще се изравни с нивото на средната продължителност на живота в страната (66 години за мъжете).
Така реално и без да има директна отмяна на пенсиите, голяма част от хората (най-вече мъжете) няма да доживеят до пенсионна възраст или ще изкарат като пенсионери едва няколко години.
В Русия пенсионерите са общо 46 милиона души - 30 на сто от населението.