Данните на около 87 милиона потребители на Facebook може би са били "погрешно споделени" с компанията Cambridge Analytica. Това съобщиха от социалната мрежа в нов блог пост, в който се посочва какви нови мерки е предприела компанията на Марк Зукърбърг, за да защити данните на потребителите си занапред.
По-голямата част от потребителите, чиито данни вероятно са стигнали до Cambridge Analytica, са от САЩ - около 70 милиона души. Има и потребители от Филипините, Индонезия, Великобритания, Мексико, Канада, Индия, Бразилия, Виетнам и Австралия.
Новата информация за това колко потребители са били засегнати от изтичането на информация към компанията, свързана с кандидат-президентската кампания на Доналд Тръмп през 2016-а, сериозно надхвърля първоначалните цифри. Първо се съобщаваше, че с Cambridge Analytica е била споделена информацията на 50 милиона потребители.
От самата компания твърдят, че не са получили информация за повече от 30 милиона души.
От следващата седмица Facebook ще информира потребителите дали тяхна информация е била споделена с Cambridge Analytica.
Facebook посочват и че публично споделената информация за "повечето хора" в социалната мрежа може да е била взета от "злонамерени лица". Това е ставало чрез функцията за възстановяване на акаунт и възможността да търсиш хора по телефонен номер или електронна поща. От Facebook ще променят начина за възстановяване на акаунт. Ще се вземат и други мерки, за да се ограничи достъпа на трети страни (създателите на приложения, например) до информацията на потребители.