Някои от най-могъщите хора в Саудитска Арабия са задържани за корупция

Общо 11 принца от Саудитска Арабия, четирима действащи министри и десетки бивши министри на страната са били задържани от комитета за борба с корупцията. Акцията е започнала буквално часове, след като комитетът е бил открит, и доведе до масови арести по висшите етажи на властта в кралството, съобщава BBC, позовавайки се на местни медии.

Новото антикорупционно ведомство се оглавява от престолонаследника принц Мохамед бин Салман, който е смятан за основен двигател на промените в страната.

Телевизионният канал "Ал Арабия" съобщава, че комитетът е обявил възобновяване на разследванията за наводнението в Джида през 2009 г. и епидемията от коронавируса Mers през 2012 г.

Официално имената на задържаните не се съобщават. Също така не са известни и конкретните обвинения, по които са арестувани те. Някои от имената на засегнатите от акцията обаче вече се появиха в информационното пространство.

Саудитският милиардер принц Алуалид бин Талал, собственик на инвестиционната компания Kingdom Holding, е сред задържаните при разследването на новия антикорупционен орган, заяви високопоставен саудитски източник, цитиран от Ройтерс.

Принц Алуалид е един от най-богатите хора в Близкия изток и в целия свят. Неговите инвестиции в Twitter, Apple, News Corp. на Рупърт Мърдок, Citigroup и хотелските вериги Four Seasons, Fairmont и Movenpick се оценяват на няколко милиарда долара.

Той също така е инвеститор в услугите за споделен транспорт Lyft и Careem, които са конкуренти на Uber в САЩ и Близкия изток.

Принцът, който често бива заснет на многомилионната си 85-метрова яхта в Средиземно море, също е известен като един от най-известните саудитски благородници, застъпващи се открай време за правата на жените.

Той има и едни от най-здравите връзки със САЩ като инвестициите му в американски компании и в редица бизнеси от Силициевата долина само засилват това.

Името на принц Алуалид влезе наскоро в новинарските емисии, след като се присъединява към нарастващия хор на критикуващите биткойна и останалите криптовалути, докато дигиталната валута се насочва към нови рекорди.

"Просто не вярвам в това нещо "биткойн". Мисля, че просто ще избухне един ден. Мисля, че това е Enron в действие. Просто няма смисъл. Това не е регулирано, не е под контрол, не е под наблюдението на която и да е централна банка", казва Алуалид в интервю за CNBC.

Официалните държавни медии не са съобщават за арестите, но върховният съвет на духовниците в кралството е издал изявление, според което борбата с корупцията е дълг на всеки мюсюлманин, с което по същество дава религиозна подкрепа на арестите на високо равнище.

Късно в събота саудитският крал Салман заяви пред Sky News Arabia че саудитското ръководство възнамерява да пресече напълно злоупотребите във властта и затова започва голяма кампания за борба с корупцията.

Според правителството Комисията за борба с корупцията има право да издава заповеди за арест, да налага ограничения за пътуване и да замразява банкови сметки. Тя също така може да проследява парични потоци, да предотвратява прехвърлянето на средства или ликвидацията на активи и да предприема други предпазни мерки, докато случаите не бъдат насочени към съда.

Различни акантуи в Twitter от кралството публикуват имената някои от задържаните, сред които фигурират и някои високопоставени лица, включително сина на покойния крал Абдула, принц Митеб бин Абдулах, който е бил отстранен от поста си като началник на Националната гвардия. Арестуван и разследван е и бившият министър на финансите Ибрахим Асаф.

Принц Митеб беше заменен от по-малко известния принц Халид бин Айаф ал Мурин, който досега е заемал старши пост в Националната гвардия.

Бащата на принц Митеб - покойният крал Абдула, също е водил Националната гвардия, превръщайки я в мощна и престижна сила, натоварена със защитата както на управляващото семейство Ал Сауд, така и на важните свети места в Мека и Медина. В момента Саудитска Арабия е известна с изключително детайлната си и подредена организация на ежегодния Хадж и това до голяма степен се дължи на подкрепата от Националната гвардия.

Принц Митеб също така е и сред имената, които са били обсъждани като потенциален претендент за трона. Сегашната ситуация на практика осигурява на коронования принц Мохамед бин Салман, който също е и министър на отбраната, един потенциален противник по-малко. Само преди три месеца принц Мохамед бин Нейеф беше свален от линията на наследяване и от поста си на вътрешен министър.

Мнозина експерти са на мнение, че тези действия на саудитските власти са част от борбата за престола в страната. Сарият крал Салман посочи сина си Мохамед за свой наследник, но това не означава, че останалите биха се предали без борба.

От тази гледна точка ходът с новото звено за борба с корупцията е умел ход на краля и неговия син, който поема все по-голяма роля в управлението на страната и на практика е водещата фигура в държавата.

Според Кристиан Коутс Улрихсен, научен сътрудник в Института за обществена политика "Джеймс А. Бейкър III" в университета "Райс", мащабът на арестите цели да направи унаследяването на короната от коронования принц значително по-гладко.

"Като лидер, който се очаква да остане на власт още десетилетия, Мохамед бин Салман премоделира страната по свой образ и сигнализира за потенциално значимо отклонение от консенсусното балансиране на конкурентни интереси, което характеризираше саудитската политика в миналото", коментира Улрихсен.

Новините

Най-четените