„Отделянето на ледения шелф Ларсен С е част от процес, който тече от няколко десетилетия. То е резултат от глобалното повишаване на температурите, предизвикано от човешката дейност, което води до все по-бързо разтапяне на ледниковите образувания".
Това обясни пред Webcafe проф. Христо Пимпирев в разговор за наскоро отделилия се ледник Ларсен С и климатичните промени.
По думите му преди подобни процеси са отнемали столетия, а сега се случват само за 20-30 години.
Пимпирев припомни прогнозите на експерти, че до 2100 г. нивото на океаните ще се повиши с 60-80 см, а в най-голяма опасност са световни мегаполиси като Ню Йорк и Шанхай, които се намират на брега на океани.
Според експерта конкретният ледник не е опасен, но ако продължават да се отделят подобни огромни парчета лед, това сериозно ще повиши морското ниво и неминуемо ще заплаши големите крайбрежни градове.
При ледника Туейтс в западна Антарктика също има риск от бързо разпадане, като последствията от евентуалното поддаване ще са много по-комплексни от Ларсен С - включително с драстично повишаване на морското равнище с до 3 метра.
Освен градовете, подобно покачване на морското ниво заплашва да наводни големи територии от плодородна земя в крайбрежните райони и да унищожи огромни количества земеделска продукция.
Това ще доведе до миграция на големи маси от хора към вътрешността на континентите и може да предизвика хуманитарна криза, предупреди Пимпирев.
Той припомни, че Ларсен е третият по големина шелфов ледник в Антарктика. Останалите 2 големи ледникови шелфа в Антарктика също са под риск от разрушаване и разтапяне. При такъв сценарий огромни маси лед ще се изсипят в океаните.
Глобалната промяна на климата обаче има и други последици - той ще стане много по-сух, ще има недостиг на вода. В някои месеци на дадени места може да има силни наводнения, които ще навредят на посевите и ще поставят под риск изхранването на населението, предупреди той.