Премиерът на Исландия Сигмундур Гунлейксон подаде оставка заради аферата #PanamaPapers и разкритите милиони долари на офшорна фирма, собственост на неговата съпруга. Това е първото политическо сътресение от мащабния теч на хиляди документи за тайните сметки на политици, бизнесмени, спортисти и техни роднини.
По-рано днес Гунлейксон поиска парламентът на Исландия да бъде разпуснат, но президентът Олафур Рагнар Гримсон обяви, че първо ще проведе политически консултации.
„Не е нормално министър-председателят да има правото еднолично да разпуска парламента, без мнозинството да е удовлетворено от такова решение", коментира Гримсон. Преди това опозицията поиска вот на недоверие, междувременно над 30 000 исландци или около 10% от населението на страната подписаха петиция в интернет с искане за оставка.
Снощи над 20 000 души протестираха срещу премиера и разкритията, че жена му притежава офшорна фирма на Британските Вирджински острови.
Други министри от неговия кабинет също фигурират в разкрията на международен екип от журналисти за клиентите на панамската компания „Мосак Фонсека", която осигурява правна помощ при регистрацията на фирми в офшорни зони.
Гунлейксон предпочете да си тръгне от интервю, вместо да обясни откъде са парите в скритата фирма Wintris Inc, която е притежавала 4 млн. долара под формата на облигации в трите най-големи банки на Исландия.
Данните показват, че Wintris е свързана чрез облагации с три големи исландски банки, които фалираха през 2008-ма година в разгара на световната финансова криза. Именно тогава започва политическият възход на Гунлейксон.
По-късно той решава да въведе "вноска за стабилност", събирана от остатъчните активи на одържавените банки, а не от кредиторите, в това число Wintris. Този ход, по мнението на експертите, ще ощети хазната с над 2 млрд. евро.
Protests wrack #Iceland when PM refuses to step down, mocks protestors. Live: https://t.co/6yjaXLn5w2 #PanamaPapers pic.twitter.com/KBNLwBNUz0
— Edward Snowden (@Snowden) April 4, 2016
В аферата са замесени финансовият министър Бярни Бенедиктсон, вътрешният министър Олоф Нордал, банкери, някои от най-богатите хора в Исландия, както и Хролфур Олвисон, ръководител на управляващата Прогресивна партия.
Гунлейксон е лидер на Прогресивната партия и също така най-младият премиер в историята на Исландия. През 2009 г. той е избран за депутат, но не разкрива публично собствеността си в Wintris. В последния ден на 2009 г. той продава 50-процентовия си дял от офшорката на съпругата си за 1 долар. После пропуснал да спомене за тази компания в декларацията си за имущественото си състояние, въпреки че законът го задължавал.
Реакции
Междувременно Франция и Австрия обещаха да започнат разследване по аферата, Германия нареди проверка на 28 банки, а британският премиер Дейвид Камерън отрече да притежава офшорна фирма, каквато според #PanamaPapers има регистрирана на името на покойния му баща.
Иън Камерън ръководел инвестиционен фонд, базиран в Бахамските острови - "Блеърмор холдинг", за чиито приходи не били внасяни данъци в британския фиск в продължение на 30 години.
Последните политици, които изплуваха от документите, са сирийският президент Башал ал-Асад и лидерът на крайната десница във Франция Марин льо Пен.
Най-голямото име, макар и не директно посочено, е на руския президент Владимир Путин и тайното му богатство от 2 милиарда долара.