Тръмп не иска „бедни хора“ в администрацията си

Доналд Тръмп заяви, че не иска „бедни хора" да поемат икономически роли в администрацията му. Той използва митинг в Айова, за да защити богатите в екипа си.

„Някой ме попита: защо назначаваш богати хора, които да отговарят за икономиката?
Защото това е начинът на мислене, който искаме", категоричен бе Тръмп.

Президентът на САЩ даде за пример Уилбър Рос, който е много богат и отговаря за търговията. Рос и неговият икономически съветник Гари Кон е трябвало да се откажат от много неща, за да заемат тези постове. Кон, който е бивш ръководител на Goldman Sachs е преминал „от огромно заплащане към трохи".

„Обичам всички хора, богати и бедни, но на тези специални позиции, просто не искам бедни хора. Има ли логика в това?", попита риторично милиардерът.

Стената с Мексико и "зелената" енергия

Президентът обеща да осигури необходимото финансиране за строежа на граничната стена между САЩ и Мексико, въпреки досегашните откази на Конгреса. Тръмп предложи на нея да бъдат прикрепени соларни панели, а коментарът му очевидно е насочен към поддръжниците на "зелената" енергия и ползите от нея.

"Мислим за изграждането на стената като слънчева стена. Страхотно въображение, нали? Такива са моите идеи", заяви държавният глава.

Соларните панели по протежение на стената са сред предложенията, подадени от компаниите в Министерството на вътрешната сигурност,

Без социални помощи за имигрантите

Тръмп ще предложи на Конгреса да приеме закони, ограничаващи достъпа на имигранти до социални помощи през първите 5 години от пребиваването им в САЩ.

„Дойде време за нови имиграционни правила. Тези, които емигрират в нашата държава трябва да могат да се самоиздържат и не бива да използват социални помощи в рамките на поне 5 години", заяви президентът.

Предложението на Тръмп ще се основава на Закона за личната отговорност и уреждането на възможностите за работа от 1996 г., който позволява на федералните власти да депортират имигранти, които стават обществено зависими, в рамките на пет години от тяхното пристигане.

Много от разпоредбите на този закон бяха отменени по време на управлението на Джордж Буш-младши и Барак Обама. В момента всеки щат може сам да определя правилата за допустимост до социални помощи.

Чужденците с неимигрантски визи и тези, които нямат правен статут, не могат да получават подобни обезщетения.

Ако бъде прието, предложението на Тръмп ще прекрати допускането на хора в САЩ, които могат да се превърнат в „обществена тежест" през първите 5 години от пребиваването си. Понятието е част от федералния закон от повече от век и забранява достъпа в страната на лица, за които се предполага, че ще живеят на социални помощи.

Президентът иска да направи още по-строги тези правила и да затегне мерките по прилагането им. Конгресът на САЩ е много вероятно да приеме идеите му и да ги превърне в закон.

За да защити идеята си, администрацията на Тръмп се позовава на доклад Центъра за изследвания в областта на имиграцията, според който 51% от домакинствата, начело с имигранти, използват някаква форма на обществена помощ, в сравнение с 30% сред семействата, които не са имигранти.

Новините

Най-четените