Вулканът Етна изригна

Вулканът Етна, който се намира на италианския остров Сицилия, изригна в петък сутринта. Тази сутрин огромен стълб от лава е можел да бъде забелязан да озарява небето над острова.

При това изригване вулканът не е изхвърлил и вулканична пепел, така че не се е наложило затваряне на въздушното пространство над Сицилия.

В продължение на часове обаче са се стичали потоци от лава по склоновете на вулкана. Няма данни за нанесени щети.

Според експертите изригването е причинено от сеизмичната активност в района на Етна, която към края на тази седмица е доста висока.

Разместването на земните пластове и последвалите от това трусове са отворили нови пукнатини в югоизточната част на вулканичния кратер и оттам е изригнала магма.

По мнението на Еудженио Привитера, директор на Катанския национален институт по геофизика, започва нова фаза на изригвания, която може да продължи от няколко седмици до няколко месеца.

Той е категоричен, че този цикъл на вулкана Етна не представлява опасност за населението на Сицилия и за посетителите на прочутия италиански остров.

Все пак потокът от туристи трябва да бъде наблюдаван за тяхната собствена безопасност.

От европейската платформа за разпространение на геофизични данни и опазване на околната среда ADAM пуснаха в профила си в Twitter забележителни снимки на природното явление, които показват как лавата се стича по склоновете на Етна.

Сателитните кадри са заснети от две различни гледни точки.

Етна е най-високият и най-активен вулкан в Европа. Той обикновено изригва няколко пъти годишно. В някои случаи сеизмичната активност продължава и след изригванията на вулкана.

Последното голямо изригване на вулкана е било през 1992 г.

Новините

Най-четените