Историческото шествие срещу тероризма след кървавия атентат срещу Charlie Hebdo в Париж успя да събере над 1 милион души по улиците на френска столица, включително лидерите на повече от 40 държави от цял свят.
Отсъствието на американския президент Барак Обама, обаче, направи впечатление. Официалният представител на САЩ на Републиканския марш в Париж беше посланик Джейн Хартли.
Главният прокурор на САЩ Ерик Холдър беше в Париж в неделя, където участва в среща на високо ниво за борбата с тероризма. Холдър даде няколко интервюта по темата, но не беше забелязан на шествието.
Държавният секретар на САЩ Джон Кери в момента се намира в Индия, където по програма имаше среща с новия премиер на страната Нарендра Моди. Индия е важен търговски партньор, с който САЩ се опитва да развива по-тесни връзки.
Няма официален коментар от Белия дом относно решението за участието на държавните представители в парижкия марш, съобщава CNN.
"Що се отнася до публичните жестове на солидарност от страна на САЩ към френския народ - нека не забравяме, че имаше няколко публични изказвания от страна на президента Обама, включително телефонният му разговор с френския президент Оланд и личното послание, оставено във френското посолство в деня на траур", заявява пред CNN неназован представител на президентската администрация.
От Белия дом съобщават, че "всички съответни елементи" на американското правителство оказват помощ на френските си партньори.
"Важно е да се отбележи, че мерките за сигурност, които са задължителни за президента и вицепрезидента, могат да предизвикат промяна на фокуса при събития като това - в крайна сметка, това шествие не е заради нас", коментира друг служител на Белия дом, пожелал да остане анонимен.
Липсата на високопоставени представители на американското правителство не остана незабелязана и в социалните мрежи, където дискусията тече под хаштаг #ReasonsObamaMissedFranceRally
Michelle found out the Danish PM was going to be there. #reasonsobamamissedfrancerally pic.twitter.com/4sICz7y2F1
— Keith MacDonald (@Macs_Wax) January 11, 2015
("Защо Обама пропусна френското шествие? Мишел разбрала, че датският премиер ще участва")
Сред световните лидери, които лично присъстваха на шествието, бяха германският канцлер Ангела Меркел, британският премиер Дейвид Камерън, министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху, президентът на Палестина Махмуд Абас, както и руският външен министър Сергей Лавров.
И сега какво правим, а? Ще ревизираме ли политиката на тотална чистка на различните мнения? Или ще си стоим разкрачени, докато усетим кой вятър е по-силен. Бе, я си се снишете, храсталаци, докато бурята отмине.
А по същество - Обама се оказва в ситуация "гъз в коприва" - накъдето и да мръдне, все пАри. Хем мюсюлманин , хем според конспираторите, може и има нещо общо държавата му с тая "вендета", а пък са и най-силноговорящите радетели за демокрация и свобода, ама на чужда територия, ако може да е.