Нобеловата награда за постижения в сферата на химията беше присъдена на учените Джон Б. Гуденаф, М. Стенли Уитингам и Акира Йошино за разработките им, довели до подобрения в технологиите на литиевойонните батерии.
"Литиевойонните батерии предизвикаха революция в живота ни и се използват в мобилните телефони, лаптопите и електрическите автомобили. Със своята работа лауреатите на тазгодишната награда за химия поставиха основите на едно безжично и свободно от изкопаеми горива общество", се казва в съобщението на Нобеловия комитет.
Уитингам е човекът, който разработва първата функционална литиева батерия в началото на 70-те години, а Джон Гуденаф успява да удвои потенциала на изобретението с последващите си подобрения.
Акира Йошино е помогнал за разработването на батерия, която не ползва чист литий, а литиеви йони. Неговото откритие има по-висока степен на безопасност и дава възможност за използването на батериите в реална работна среда.
Lithium-ion batteries have revolutionised our lives and are used in everything from mobile phones to laptops and electric vehicles. Through their work, this year’s Chemistry Laureates have laid the foundation of a wireless, fossil fuel-free society.#NobelPrize pic.twitter.com/KXVfXlUT4B
— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 9, 2019