Толкова близо и така далеч: Докъде стигнаха преговорите за Брекзит

Между "все по-близо до споразумение за Брекзит" и липсата на такова заради недоволство от страна на северноирландските партньори на премиера Борис Джонсън - новините относно преговорите между Великобритания и Европейския съюз са меко казано смесени.

Днес те продължават, а надеждата е, че двете страни най-сетне ще стигнат до обща позиция, която ще позволи край на цялата драма с Брекзит.

Във вторник преговорите продължиха до късните часове на вечерта, а днес отново са подновени. Според представителите на Лондон диалогът между двете страни е конструктивен и има постигнат напредък.

Според представители на блока Великобритания е направила няколко значителни крачки към компромис през последните дни, за да си гарантира сключването на сделка.

В това число влиза и приемането на митнически проверки между Северна Ирландия и останалата част от Великобритания - нещо, срещу което юнионистите са категорично против.

Положителна новина в случая е сравнително позитивното изказване на преговарящия от страната на ЕС Мишел Барние пред френската телевизия Europe 1, че има надежда за постигане на споразумение, макар и трудно. Барние е един от най-скептичните гласове в Европа относно промените във вече постигната от Тереза Мей сделка за излизането на Великобритания от ЕС.

Той припомни основните точки, от които ЕС няма да отстъпи за сделката с Великобритания:

- Гарантиране на липсата на гранични пунктове за проверки по границата между Северна Ирландия и Ирландия.

- Митнически проверки между Северна Ирландия и останалата част от Великобритания.

- Предоставяне на по-значим глас на властите в Северна Ирландия относно регулаторните разпоредби и възможността за налагане на вето върху тях.

- Гаранции за равнопоставеност - че Великобритания няма да получи нелоялно предимство, що се отнася до регулирането на бизнеса.

Междувременно от Брюксел идват новини, че преговорите са се сблъскали с ново препятствия и то е свързано именно с последната основна точка и бъдещето споразумение за свободна търговия.

Според информации на "Ройтерс" и Блумбърг двете страни не могат да се разберат за споразумението за свободна търговия след Брекзит и клаузите за лоялна конкуренция.

Но дори и да се стигне до някаква крайна форма на споразумение на тези преговори, което да бъде одобрено от Европейския съвет, Борис Джонсън ще се изправи пред ново предизвикателство у дома, където сделката ще трябва да бъде прокарана и през британския парламент, а там той в момента няма ясно мнозинство.

Нещо повече - основният партньор на Консервативната партия на Джонсън - Демократичната юнионистка партия (ДЮП) на Северна Ирландия в момента гледа на споразумението с ЕС доста критично. На същото мнение са и част от съпартийците на премиера, което само усложнява задачата му у дома.

Ако не успее да ги убеди в предимствата на сделката, той ще повтори съдбата на своята предшественичка на поста Тереза Мей, която успя да стигне до сделка с ЕС за напускането на Общността, но у дома така и не можа да я прокара сред депутатите въпреки всички убеждавания в нейната ултимативност.

Според представители на ЕС Борис Джонсън се е зарекъл, че няма да се подпише под сделка, която не е сигурен, че може да "продаде" у дома и на партньорите си от юнионистката партия. Във вторник той проведе близо 90-минутен разговор с лидера на северноирландската партия Арлийн Фостър Джонсън, след който тя публикува кратко изявление. В него посочи, че все още остават пролуки в позициите на политическите сили и е необходимо работата по тяхното запълване да продължи.

И макар партията на Фостър да има едва 10 депутати в парламента, те имат "златна" цена, тъй като част от торите в британския парламент заявиха, че не биха подкрепили споразумение с Брюксел, само ако то няма подкрепата на ДЮП.

Но подсигуряването на гласовете на юнионистите може да се окаже нелека задача, тъй като новото предложение за решаване на въпроса за ирландската граница все повече се доближава до т. нар. предпазен механизъм на Тереза Мей - мярка, която ще запази Северна Ирландия в рамките на европейския митнически съюз, за да се избегне необходимостта от гранични проверки.

Надеждите на Джонсън остават, че до събота ще разполага със сделка, която да удовлетвори всички (или поне мнозинството от депутатите в Камарата на общините), за да може да спази и поставения краен срок за излизане от ЕС на 31 октомври.

Въпреки преобладаващия оптимизъм, че краят на преговорите между Брюксел и Лондон ще завърши със споразумение, представителите на двете страни остават предпазливи в радостта си.

В рамките на продължилите близо три години разговори, които започнаха през юли 2017 г., преговарящите са свикнали да се постига някакво разбирателство, което обаче впоследствие бива провалено от британския парламент, ДЮП или правителството в Лондон.

Междувременно страховете във Великобритания от Брекзит без сделка се засилват на фона на негативни прогнози.

Според Швейцарската инвестиционна банка UBS британската икономика вероятно ще бъде изправена пред сумарни производствени загуби от 9% до 2023-а година, при положение, че Великобритания напусне ЕС без споразумение.

В прогнозата си банката още коментира, че при такъв сценарий безработицата на Острова може да нарасне до 5%, което се равнява на загуба на около 450 000 работни места, а Английската централна банка ще се наложи да рестартира програмата си за "количествени улеснения" (за покупки на британски дългови книжа).

Дори ново отлагане на настоящия краен срок за Брекзит на 31-ви октомври и по-нататъшни преговори между Лондон и Брюксел вероятно ще струват на икономиката на Обединеното кралство поне 525 млн. паунда (около 659 млн. долара) седмично, предупреждава банката UBS.

Новините

Най-четените