Великобритания планира да въведе нова точкова система, която да оценява професионалните качества на имигрантите, които имат желание да работят на територията на страната. Това се казва в изявление на правителството в Лондон, публикувано във вторник.
Плановете на правителството в Лондон са чрез тази система да се зададе повишаване на нивото на чуждестранна работна ръка в страната.
"Ще сложим край на свободното движение на мигранти, ще възстановим контрола над нашите граници чрез въвеждане на нова точкова имиграционна система във Великобритания", заяви министърът на вътрешните работи Прити Пател.
Тези планове на Лондон бяха обявени още в края на миналата седмица. Сега министър Пател даде повече обяснения относно това как страната планира да реши проблемите си с липсата на достатъчно кадри за пазара на труда.
По думите й новата точкова система ще помогне да бъдат привлечени "най-ярките и най-добрите работници от цял свят", като с това правителството ще стимулира икономическия растеж и "напълно ще реализира потенциала на страната".
Новата система ще започне да функционира на 1 януари 2021 година. Кандидатите ще получават точки в зависимост от покриването на редица критерии: за оценка на уменията и квалификацията, нивото на владеене на английски език и други подобни. Отбелязва се, че системата ще осигури същия подход както за гражданите на Европейския съюз, така и за жителите на държави, които не са членки на него.
Тази реформа има за цел да опрости достъпа до страната на висококвалифицирана работна сила, като същевременно намали общия приток на мигранти.
Изчислено е, че в момента около 70% от тези, които са дошли от страни от ЕС в Обединеното кралство, не отговарят на изискванията, които ще бъдат наложени на висококвалифицирани специалисти след влизането в сила на новата система, се казва още в изявлението.
Междувременно индустриални лидери незабавно обвиниха правителството в атака срещу икономиката, което ще доведе до "катастрофални" последици като затваряне на работни места и фабрики.
Предвидените от кабинета мерки бяха нападнати в парламента от лейбъристите и либералните демократи, които също осъдиха плана, а синдикат на здравните работници предупреди, че това е катастрофа за сектора.
Въпреки това от "Даунинг стрийт" 10 твърдят, че с този план те изпълняват исканията на електората и е време бизнесът да отвикне от евтиния мигрантски труд.
В случая тази система много наподобява използваната в момента в Австралия, която определя кой може и кой не може да работи в страната. В публикуван от правителството документ от 10 страници очертава новата имигрантска политика. Там се виждат 6 основни точки, по които ще работи предивдената система.
- Границите на Великобритания ще бъдат затворени за неквалифицирани работници и всички мигранти ще трябва да владеят английски език;
- Всеки, който иска да отиде във Великобритания, ще трябва да има предложение за работа с праг на заплата от 25 600 британски лири, макар че "под" на заплата от 20 480 лири ще бъде приемлив при специални случаи, където има недостиг на кадри, например в сферата на социалната грижа;
- Няма да има път към самонаети хора на Острова, което например означава, че се затваря вратата за полски водопроводчици или румънски строители без осигурена работа;
- Граничният контрол повече няма да приема лични карти от държави като Франция и Италия. С това се цели да се попречи на работници, които не са от ЕС да заобиколят системата с фалшиви или откраднати лични карти;
- Прагът за квалифицираните чужденци, които искат да работят на Острова, ще бъде променен. Таванът на броя на квалифицираните работници ще бъде премахнат. Малък брой висококвалифицирани работници ще могат да се установят във Великобритания без работа;
- Правата на артисти, художници, хора от шоубизнеса, спортисти и музиканти при участие в представления, състезания и изслушвания ще бъдат запазени.
- Правителството възнамерява да предприеме "всеобхватна" кампания да подготви работодателите за трансформацията през януари 2021 г., когато отношението към гражданите на ЕС ще бъде същото както към другите чужденци.
Правителството възнамерява да предприеме "всеобхватна" кампания да подготви работодателите за трансформацията през януари 2021 г., когато отношението към гражданите на ЕС ще бъде същото както към другите чужденци.
Кандидат ще трябва да събере 70 точки, за да може да подаде документи за работа във Великобритания.