Нобеловата награда за химия отива при...

Томас Линдал, Пол Модрич и Азиз Шанкар спечелиха Нобелова награда за химия за изследване механизма на възстановяване на ДНК, обяви комитетът в Осло.

Тяхната заслуга е изясняването на това как клетките възстановяват ДНК и съхраняват генетичната информация.

Всички клетки са подложени на непрекъснато външно влияние и атаки и въпреки това успяват да съхранят и предадат от клетка на клетка и от поколение на поколение информацията и мутациите, се казва в официалното съобщение.

Шведът Тумас Линдал работи в момента за института "Франсис Крик" и лабораторията "Клеър Хол" във Великобритания.

Пол Модрич е изследовател в Медицинския институт "Хауърд Хюз" и Медицинското умчилище към Университета "Дяк" в Дърам в САЩ.

Азиз Санджар е роден в Турция, но днес работи за Университета на Северна Каролина в Чапъл хил в САЩ.

"Техният труд дава фундаментални познания как фукционира живата клетка и се използва за разработване на нови методи за лечение на рака", се казва в съобщението на Кралската шведска академия на науките.

Нобеловата награда за химия и сумата от 8 милиона шведски крони или 962 000 долара ще бъдат връчени на церемония в Стокхолм на 10 декември, в деня на кончината на Алфред Нобел.

Нобеловата награда за химия се присъжда от Кралската шведска академия на науките от 1901 г. Досега отличията са раздавани 106 пъти, въпреки че това е 114-ата Нобелова седмица. По различни причини Нобелови награди за химия не са връчвани през 1916, 1917, 1919, 1924, 1933 и 1940-1942 година.

Средната възраст на нобеловите лауреати по химия между 1901 и 2014 година е 58 години. Най-младият от тях е Фредерик Жолио-Кюри. През 1935 г. той е само на 35 години, когато поделя отличието със съпругата си Ирен Жолио-Кюри.

Най-възрастният носител на Нобеловата награда за химия е американецът Джон Б. Фен, отличен през 2002 г., когато е на 85-годишна възраст.

Новините

Най-четените