Бившият председател на Социалдемократическата партия на Германия Зигмар Габриел атакува остро номинацията на Урсула фон дер Лайен за председател на Европейската комисия. В интервю за Spiegel, той нарича решението за кандидатурата й "безпрецедентен акт на политическa шмекерия".
Той посочва, че Фон дер Лайен е трябвало да бъде номинирана от Германия, преди останалите държави в ЕС да могат да обсъждат името й, доколкото всеки член на Европейската комисия е представител и на своята собствена страна. За да бъде издигната номинация за германски комисар обаче, би трябвало тя да бъде обсъдена от федералното правителство.
Канцлерът Ангела Меркел поясни, че самата тя не е участвала в процеса по издигането на Урсула фон дер Лайен за шеф на ЕК, защото няма единна позиция по този въпрос в германската управляваща коалиция на ХДС/ХСС и СДП. Меркел беше единственият участник на Европейския съвет във вторник, гласувал с "Въздържал се" за кандидатурата на Фон дер Лайен, въпреки че тя е министър в собственото й правителство за трети пореден мандат.
Зигмар Габриел определя вота на Меркел като "абсурд".
"Ако Меркел номинира Фон дер Лайен без решение на кабинета, това е ясно нарушение на правилата на федералното правителство - и е причина за напускане на правителството", предупреждава бившият лидер на СДП и бивш външен министър на Германия.
Той посочва, че СДП може да се противопостави на предложението за избора на Фон дер Лайен за председател на ЕК и "трябва да се противопостави, защото иначе ще съучаства в този водевил и в превръщането на Европейските избори във фарс".
Германските социалисти вече дадоха сигнал, че не са съгласни с номинирането на кандидат, който "изобщо не се е явявал на избори за позицията".
"Опитът за демократизиране на Европейския съюз е доведен до абсурд", се казва в обща позиция на Малу Драйер, Мануела Швезиг и Торстен Шефер-Гюмбел от ръководството на СДП.
Преди лансирането на Урсула фон дер Лайен, германските социалисти лобираха пред Ангела Меркел за подкрепа на водещия кандидат на ПЕС Франс Тимерманс за бъдещ ръководител на Европейската комисия. Неговата кандидатура обаче беше блокирана от страните от Вишеградската четворка във вторник заради недоволството им от неговата роля в прилагането на наказателни процедури срещу Унгария и Полша по линия на нарушаване на съдебната независимост.