ДЮП поставя прът в колелото на Борис Джонсън за нова сделка за Брекзит

Тежък удар за британския премиер Борис Джонсън, след като партньорите му в британския парламент от северноирландската Демократична юнионистка партия (ДЮП) обявиха, че не могат да подкрепят плановете за сделка с Брюксел, "такива, каквито са в момента", съобщава BBC.

Подкрепата на северноирландската партия е решаваща за това Джонсън да прокара самата сделка в британския парламент, за да може страната да напусне Европейския съюз на 31 октомври. Част от членовете на собствената му партия заявиха, че без подкрепата на ДЮП те самите няма да гласуват в подкрепа на споразумението.

Междувременно оттам коментираха, че са готови да продължат работата си с правителството за договаряне на споразумение.

Новината идва преди срещата на върха на ЕС тази вечер, на която се предполага, че ще има готов вариант за обновената сделка за Брекзит.

Според източници на BBC в Брюксел от страната на ЕС юридическият текст на проектоспоразумението се разглежда като "почти готов", но тепърва предстои то да бъде одобрено от британското правителство.

Демократичната юнионистка партия има проблем с елементи от ревизирания план на британския премиер за Северна Ирландия. Партията не може да подкрепи положенията за митниците, съгласието на северноирландския парламент и отделно има липса на яснота по отношение на ДДС. Това поставя самата сделка в опасност.

Предложенията на Джонсън за нова сделка за Брекзит предвиждат премахване на спорния предпазен механизъм за Ирландия. Но плановете му включват Северна Ирландия да бъде третирана различно от останала Великобритания, за което Демократичната юнионистка партия и други имат големи притеснения. Северноирландската партия също иска гаранции за така наречения "механизъм за съгласие" - идея на Джонсън, според която Северна Ирландия има думата дали да влезе в сила.

Според BBC проектът на споразумение за Брекзит съдържа механизъм, който позволява на Северна Ирландия да одобрява или да отхвърля плановете за границата. Това ще даде шанс на парламента на Северна Ирландия да подложи на гласуване договореностите след Брекзит четири години след приключването на транзитния период през 2020 г.

Допълнително с това Джонсън се опитва да си осигури подкрепата на поддръжниците на Брекзит от Консервативната партия.

Премиерът е изправен и пред още един краен срок в събота, а именно изпълнение на Закона Бен - ако британският парламент не постигне споразумение за Брекзит до 19 октомври, премиерът трябва да пише на ЕС за отлагане напускането на Общността до 31 януари 2020 г.

Вчера министърът за Брекзит Стивън Баркли потвърди, че Джонсън ще изпрати писмо, ако няма сделка до събота.

Новините

Най-четените