Нобеловата награда за мир за 2022 г. бе присъдена на беларуския правозащитник Алес Беляцки, на руската правозащитна организация "Мемориал" и на украинския Център за граждански свободи, предаде Ройтерс.
И тримата носители са известни от години активисти за човешки права.
Биелецки неведнъж е бил арестуван, а през 2020 г. получи Right Livelihood Award, наричана още "алтернативна нобелова награда за мир". От 2021 г. той е в затвора по обвинение в избягване плащане на данъци, но правозащитни организации смятат, че в действителност става дума за политически мотиви.
"Мемориал" е първата правозащитна организация в бившия СССР. Основана е от акад. Андрей Сахаров през 1987 г.
Организацията работи за освобождаване на политическите затворници и за разкриване на военни престъпления в двете войни в Чечения.
Това е втора поредна година с Нобел за мир за руски активисти, след като през 2021 г. наградата получи журналистът Дмитрий Муратов, главен редактор на "Новая газета".
Центърът за граждански свободи е основан в Украйна преди 15 години и работи в областта на човешките права и демокрацията в Украйна, за подсилване на гражданското общество.
"Говорим за две авторитарни държави и една, която са бори с агресия и война", коментира Берит Рейт-Андерсен, председател на Нобеловия комитет.
"Тази награда не е свързана с Путин. Правителството му, както и това в Беларус, представляват авторитарна власт, потискаща правозащитни активисти. Вниманието, което той привлече върху себе си в този контекст е именно заради това, че той репресира тези активисти. Даваме наградата "За" някого и "За" нещо, а не "срещу" някого", коментира Рейт-Андерсен.