Великобритания предприема сериозни действия срещу сексуалния тормоз на улицата, като подсвиркването и подвикването вече ще бъдат обявени за престъпление, наказуемо с до две години лишаване от свобода, обявиха от британското правителство.
Плановете, подкрепени от вътрешния министър на страната Суела Брейвърман, предвиждат да бъдат забранени актове като подсвиркването, целенасоченото следване на някого или блокирането на пътя с цел заговаряне.
"Всяка жена трябва да се чувства в безопасност, когато върви по нашите улици", коментира министър Брейвърман.
Тя припомня, че сексуалният тормоз вече е криминализиран, докато с новите промени властите се надяват, че жертвите ще се почувстват насърчени да докладват подобни престъпления на полицията.
Сексуалният тормоз вече е незаконен, но се надяваме, че създаването на ново престъпление за уличен тормоз ще насърчи повече хора да докладват на полицията.
"Ние поставяме нуждите на жертвите в основата на нашето решение, което ще означава, че престъпниците, които извършват тези действия, ще бъдат изправени пред последствията, които заслужават", коментира още Брейвърман.
Проучване на социологическата агенция YouGov по поръчка на "Би Би Си", публикувано през март, показва, че две трети от жените не се чувстват в безопасност, когато се прибират сами по тъмно.
Според британската прокуратура жените под 34 години е най-вероятно да бъдат мишена на сексуални престъпления, като същевременно с това е най-малко вероятно да ги докладват.
Оттам призовават онези жени, които са се почувствали обект на сексуален тормоз, да разобличават извършителите и да сигнализират за сексуално насилие.
Законовите промени са внесени от консервативния депутат и бивш член на кабинета Грег Кели, като целят да засилят културните промени, които налагат идеята, че е напълно неприемливо да се тормозят жени на улицата. Затова и вътре са криминализирани актове, които карат жените да се чувстват застрашени - от подвиквания до откровено агресивно поведение и преследвачество.
По думите на Кларк, макар мъже и момчета също да могат да бъдат засегнати от подобен сексуален тормоз на улицата и на публични места като градския транспорт, такива престъпления засягат жените и момичетата непропорционално много по-често и много по-сериозно.
Законовите промени бяха мотивирани и от два тежки случая от 2021 г., случили се в рамките на шест месеца.
Първо през март миналата година 33-годишната Сара Еверард беше отвлечена и убита от действащ полицай, докато се прибира към вкъщи в южен Лондон от работа. Шест месеца по-късно 28-годишната учителка Сабина Неса беше убита в Южен Лондон от мъж, когото никога не е виждала.
Подобни актове на насилие повишиха нивото на обществена нетърпимост спрямо смятаните преди за "безвредни" актове на сексуален тормоз на публично място.
"Всяко действие за справяне с епидемията от насилие срещу жени и момичета е добре дошло, но сега правителството трябва да действа далеч по-бързо и далеч по-строго", коментира министърът на вътрешните работи в сянка от лейбъристите Ивет Купър, призовавайки за законови промени в тази област.