С настъпването на нова вълна от коронавирус както в Западна Европа, така и в България, мнозина се запитаха къде е "обикновеният грип", който се разпространява активно през зимните месеци.
От немския институт "Робърт Кох" установяват, че благодарение на противоепидемичните мерки срещу коронавируса сме намалили сериозно разпространението и на други инфекциозни заболявания.
Сред най-важните фактори се оказват носенето на маски и засилената хигиена.
Не по-малко влияние оказва и дистанцията, която се спазва в последната година като начин да се забави разпространението на COVID-19.
Тази комбинация от мерки, посочват от института, е довела до най-силен спад в разпространението на вируси като грип, аденовируси и риновируси, като последните два причиняват обикновени настинки.
Случаите на дребна шарка спадат с над 85 на сто, а тези на коклюш (магарешка кашлица) - с 63,7 на сто. Болестите, които ротавирусите причиняват в човешкия организъм, спадат с 83 процента, а тези, които поразяват стомашно-чревния тракт - с около 63 процента.
На мнение, че мерките действат и срещу грипа, са и български здравни специалисти.
Главният държавен здравен инспектор - доц. Ангел Кунчев - е категоричен, че тази зима няма да наблюдаваме обичайната грипна епидемия и заболяването няма да е с такъв интензитет, на какъвто сме свикнали.
В ефира на bTV той уточнява, че мерките, които Националният оперативен щаб препоръчва - дистанция, дезинфекция и дисциплина - са ефикасни и срещу разпространението на грипния вирус. Затова и обичайният грипен пик през януари и февруари успява да бъде избегнат.