Британските здравни служби започват да предлагат ваксини срещу маймунска шарка на гей и бисексуални мъже като опит да се ограничи разпространението на заразата в страната.
Великобритания в момента представлява най-голямото огнище на маймунска шарка извън Африка, като 99% от заразените с болестта в страната са мъже, голяма част от които част от ЛГБТ+ общността.
Според здравните власти на Обединеното кралство лекарите могат да предлагат ваксинация за онези пациенти, които "имат множество партньори", "участват в групов секс" или практикуват "секс за една вечер".
"Чрез разширяването на предложението за ваксини към тези с по-висок риск се надяваме да прекъснем вериги на предаване и да помогнем за овладяване на огнището", каза ръководителят на имунизацията на Агенцията за здравна сигурност д-р Мери Рамзи.
До момента в страната ваксините срещу маймунска шарка бяха достъпни само за здравните работници, които се грижат за заразени с болестта пациенти. Другите, които могат да получат препарата, са хората, почистващи и дезинфекциращи зони, замърсени с вируса.
Самата ваксина е разработена на базата на медикаменти за едра шарка, която е близка до маймунската шарка. Затова и тези ваксини работят на 85% при новата болест.
Учените предупреждават, че всеки, който е в близък физически контакт с някой, заразен с маймунска шарка или техните дрехи или чаршафи, е изложен на риск от заболяването, независимо от сексуалната ориентация.
Макар традиционно маймунската шарка да е типична предимно за Централна и Западна Африка, до момента в Европа има вече регистрирани 1500 случая. Само в Обединеното кралство заразените са 793 души.
Миналата седмица генералният директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус описа продължаващото разпространение на маймунската шарка в страни, които преди това не са се сблъсквали с болестта като "необичайно и тревожно".
Тедрос свиква експертна среща в четвъртък, за да реши дали разрастващото се огнище на маймунска шарка изисква да бъде обявено за глобално извънредно положение. Това би му дало същото обозначение като пандемията от COVID-19 и продължаващите усилия за изкореняване на полиомиелита.