На 8 юни 1708 г. испанския галеон "Сан Хосе" е обгърнат от пламъци близо до бреговете на колумбийския град Картахена. Екипажът на кораба от следобеда води морска битка с британците. До падането на нощта галеонът изчезва в дълбините на Карибско море. С него потъват близо 600 души и злато, сребро и скъпоценни камъни, за които се предполага, че днес биха стрували до 20 милиарда щатски долара.
Векове наред "Сан Хосе" е изгубен за човечеството и лежи на морското дъно. Мистерията около него започна да се разплита през 2015 г., когато правителството на Колумбия съобщи, че той официално е бил открит. Четири години по-късно обаче галеонът все още лежи в колумбийските води на дълбочина 600 метра.
Сега корабът е в центъра на спор за това кой има права над него, като различни страни искат да получат част от богатствата на "Сан Хосе".
Колумбийското правителство не е разкрило точното местонахождение на легендарния галеон. Предполага се обаче, че "Сан Хосе’ се намира близо до островите Росарио – тропически архипелаг и национален парк на около 40 км от Картахена. В района преминават рояци малки моторни лодки, които транспортират отиващите на плаж туристи всеки ден. И докато си над водата е трудно да не се опиташ да си представиш потъналия кораб и богатствата му някъде долу.
Всъщност този напълно реален кораб от много време е обект на фантазии. Писателят Габриел Гарсия Маркез пише за него в "Любов по време на холера". Основният персонаж Флорентино Ариса има план да измъкне от водите съкровищата на "Сан Хосе" за своята любима.
"Това е магическият реализъм, който съществува в нашата страна", обяснява колумбийката Бибиана Рохас Мехиа. "Не знаем [какво съкровище] всъщност има в галеона "Сан Хосе". Всичко може да е една голяма легенда."
Галеонът "Сан Хосе" напуска пристанището Портобело в Панама в края на месец май 1708 г. Натоварен е със злато, сребро и скъпоценни камъни, изровени от земите на контролираното тогава от Испания Перу. Оценките за съкровището са, че днес би струвало между 10 и 20 милиарда долара. Това богатство е трябвало да стигне до испанския крал Филип V, който разчита на ресурси от своите колонии, за да финансира Войната за испанското наследство.
Капитан на кораба е Хосе Фернандес де Сантиян. Той знае, че британците, участници във войната, могат да имат кораби в Картахена, които да причакват в готовност за нападение. Градът е предвиден само за кратка спирка за ремонт на "Сан Хосе" преди той да продължи към Хавана, Куба, и след това да се отправи към Испания. Въпреки това капитанът продължава към Картахена.
На 8 юни битката за съкровището на галеона започва. Британците, въоръжени с хладно и огнестрелно оръжие, три пъти опитват да се качат на борда и да завладеят "Сан Хосе", разказва Гонзало Зунига – куратор в Карибския морски музей в Картахена.
Зунига обяснява, че "Сан Хосе" е бил на път да спечели битката, но не се знае в какво състояние е бил корабът – може да е загубил някое от платната си, може екипажът да се е обърнал срещу капитана, тъй като повечето са били цивилни.
Сигурно е, че нито една от страните не е искала корабът и съкровищата на борда да потънат. Теорията на Зунига е, че вместо да предаде "Сан Хосе" и да се върне в Испания с празни ръце, капитанът може да е възпламенил барута на борда и сам да го е потопил.
На 27 ноември 2018 г. "Сан Хосе" е "официално" открит от роботизираната подводница REMUS 6000, която е управлявана от екип на базирания в САЩ "Океанографски институт Уудс Хол". Близо 4-метровата автономна подводница може да достига дълбочини до 6 км. Тя успява да достигне до едва 9 метра над потъналия "Сан Хосе" и да му направи снимки, включително и на бронзовите му, оформени като делфини оръдия, които помагат на изследователите да го идентифицират. Смята се, че край бреговете на Колумбия са потънали около 1000 кораба, които все още чакат да бъдат открити.
Но въпреки че "Сан Хосе" е намерен в колумбийски води, няма гаранция, че той ще остане в границите на страната. Испания вече е проявявала интерес към идеята да поиска част от галеона. Същото са правили и представители на представители на кара кара - местното население на Боливия, от чиито земи, някога част от Перу, са извадени богатствата, натоварени след това на "Сан Хосе".
Нещо повече, "Сан Хосе" е в центъра на юридически спор от близо 40 години.
От американската компания за събиране на морски отпадъци Sea Search Armada (SSA) твърдят, че са намерили кораба в началото на 80-те години на миналия век и настояват за 50 процента от намиращото се на борда му. Според SSA те са имали споразумение с Колумбия по онова време. През 2007 г. Върховният съд на Колумбия се произнесе в подкрепа на споразумението.
Същевременно бившият колумбийски президент Хуан Мануел Сантос не споменава SSA, когато през 2015 г. съобщава, че галеонът е открит. По-късно вицепрезидентът Марта Лусия Рамирез казва, че американската компания няма никакви права над "Сан Хосе" и съдържанието му, защото координатите, които посочват като местоположение на кораба, не съвпадат с истинската му локация. Делото е все още в колумбийския Върховен съд.
Правителството на страната тази година също така отложи подписването на договор с друга частна компания, който договор е свързан с изваждането на "Сан Хосе" от водата. За момента Maritime Archeology Consultants (MAC), които участват в търсенето през 2015 г., са единственият кандидат. Партньрството с частна компания обаче може да доведе до разделяне на съдържанието на галеона и MAC да получат до 45% от богатствата на кораба. Това обаче ще са предметите, които не бъдат определени като "културно наследство" – решение, което предстои Колумбия да вземе.
Историци и археолози настояват за създаването на музей на кораба в Картахена, където да бъдат показани неговите богатства – нещо, което със сигурност ще привлече много туристи.
Преди това да се случи обаче Колумбия ще трябва да си гарантира контрола над потъналия кораб и да намери начин да го измъкне на повърхността. Дотогава посетителите ще имат възможност само да гледат към дълбините и да си представят кораба – застинал в подводния си дом от три столетия и все още пазещ своите тайни.