Повечето изоставени курорти няма да посрещнат туристи никога повече. Не и Прора - странна находка на германския остров Рюген в Балтийско море.
Съвсем възможно е мястото тепърва да започне да се пълни със заможни туристи и то напук на това, че е създадено от нацистите, неглижирано е с години и е преживяло съветска окупация.
И дори напук на слуховете, че на Рюген нацистките войски са провеждали ядрени опити.
Прора е построен по поръчка лично на Адолф Хитлер през 30-те години на миналия век.
Комплексът е замислен да олицетворява нацистката идея за "Сила чрез радост" и да приютява наведнъж до 20 000 летовници в 10 000 стаи. Почти всяка една от стаите гледа към морето и по тази причина Прора изглежда така, сякаш се състои от един-единствен блок с безкрайна дължина и безброй входове.
Курортът е пример за нацистката мегаломания и със замисъла си, и с размерите си. Комплексът е с обща дължина над 5 километра и със спартански вид, който не навява асоциации за лежерна почивка и ваканция.
Въпреки това Хитлер е изключително горд от архитектурата на селището и го намира за първия образец за модерен европейски курорт. Мястото разполага с голям плувен басейн, кафенета, кино, фестивални и конферентни зали.
По стечение на обстоятелствата Прора действително не успява да заработи като курортно селище и заради мащабите си в началото на Втората световна война остава незавършен.
Малките му стаи, подобни на килии, са заселени с войници, а околностите започват да служат за тренировки на германските военни.
Постепенно от няколко документа на нацистите, оповестени от италиански журналист, тръгват спекулации, че около Прора се провеждат и ядрени опити.
Луиджи Ромерса достига до документи, според които целият остров Рюген е място за ядрени експерименти и евентуално и на биологични оръжия. Според данните е планирано на острова да се тества "бомба за тотален разпад", но влошени метеорологични условия отлагат експлозията.
Така и не са намерени повече доказателства за подобни детонации.
Легендите, които се носят за Прора, не пречат на съветските войници през 1945 г. да окупират острова. Гигантските блокове на курорта са ограбени от всичко ценно, макар и да са бедно обзаведени - само с баня, две легла и гардероб. Някои стаи в комплекса остават на голи стени.
През 1956 г. бившият курорт вече приютява и източногерманските военни и една от най-елитните им части - Елит 40. Те са парашутен батальон, който обитава два от блоковете, докато останалата част от сградите тънат в разруха.
Допълнителен плюс за военните, освен локацията на Рюген, е и фактът, че на острова функционира теснолинейка, която достига и до Прора.
В курорта към края на ГДР се помещават строителните войски на Източна Германия, които след 1990 г. са погълнати от западногерманските военни сили. Какво ще се случи с курорта се превръща в огромна въпросителна за Берлин.
От една страна е чудесното разположение на Рюген и на блоковете на Прора, които са на няколко метра от плажа. От друга е мизерната архитектура на комплекса, по-скоро бруталистична, отколкото ваканционна.
Тук след началото на новия век се проявява немският предприемачески гении.
През 2004 г. Германия започва да продава блоковете на Прора, но не на един-единствен инвеститор, а парче по парче на отделни купувачи.
Именно така някои части на курорта вече са напълно реновирани и се целят в богати и приключенски настроени туристи, готови да летуват именно там.
Прора вече има бутици, услуги за наемане на коли и велосипеди, че дори и фризьорски салон за кучета и котки.
Някои части на селището са оживени и пълни с летовници, които се радват на въздуха на Балтийско море. За съжаление други сегменти от комплекса си стоят напълно изоставени и напомнят на мегаломанския порив, който е стоял зад изграждането им.