Над 100 хил. души излязоха на площада при Мемориала за победата във Втората световна война в столицата на Беларус, за да изразят мнението си срещу продължаващото вече 26 години заграбване на власт от страна на президента Александър Лукашенко.
По протестите знамена се развяват навсякъде, но макар цветовете на официалния флаг на страната да са червено и тъмно зелено, цветовете по демонстрациите са други - червена лента, пресичаща хоризонтално бял фон.
Така изскача въпросът защо протестиращите в Беларус развяват именно това знаме?
За да отговорим на този въпрос трябва да се върнем назад в историята на региона.
Някои съвременни изследователи твърдят, че този модел на флага може да бъде открит на знамената, под които се сражавали войски района още по времето на властта на Великото Литовско херцогство, а след това и на Жечпосполита (1569-1795). Това обаче не е потвърдено категорично като факт.
Според други негов автор и дизайнер е архитект и инженер Клавдий Дуж-Душевски (1891-1959 г.). Този факт също не е потвърден.
Едно е сигурно обаче - това знаме има важна роля за формирането на беларуската национална идентичност.
След като през XVIII век Беларус е оспорвана територия между Руската империя и полско-литовското княжество Жечпосполита, в крайна сметка той е овладян от Русия, която го превръща в своя губерня. По това време малко по малко Беларус започва да оформя своя отделна от руската национална идентичност, като това обаче съвсем не се харесва на руснаците.
Нещо повече - при императорите Николай I, а години след него и Александър III започва една масирана асимилация на всички неруски национални култури, а много от видните дейци на тези народи биват репресирани.
През 1863 г. икономическото и културното напрежение ескалира в Януарското въстание, предвождано от Константи Калиновски. След провала му, руското правителство въвежда кирилицата като писменост на белоруския език през 1864 г., а официалните документи на белоруски език са забранени до 1905 г. Това още повече засилва националистическите настроения сред беларуския елит и започват да се образуват редица националистически ориентирани групи и сдружения.
Към края на Първата световна война, след избухването на Февруарската революция от 1917 г. в Русия, свалила монархията в страната, едно от тези националистически движения на Беларус - Беларуското национално движение - провежда първия си официален конгрес именно под този флаг. Това е и първият път, в който официално той е използван като знаме на Беларус.
На някои фотографии от събитието флагът се виждат две по-тъмни ивици, обграждащи червената, като се спори дали това е тъмно червено или черно, но тъй като снимките са черно бели, никой не може да каже категорично.
Русия по това време все още е в шок, раздиряна от вътрешни проблеми, глад, неуспешно водена война и засилване на комунистите. И Беларус се възползва максимално от отворилата се възможност.
По време на преговорите около Брест-Литовския мирен договор, през март 2018 г. беларусите едностранно обявяват своя независима държава - Белоруската народна република (БНР). И неин национален флаг е бяло-червено-белият флаг.
Самата република е по-скоро фиктивна, а официалното ѝ съществуване трае малко над година. В началото голямата част от територията ѝ е окупирана от германците, след това от имперската армия, а накрая се държи от комунистическите сили, диктуващи политиката в Москва. За това време обаче този флаг се оформя като символ на националната идея за независим Беларус.
През съветския период официалният флаг на Беларуската съветска социалистическа република (БССР), част от СССР, първоначално е обикновено червено знаме със сърп и чук - такова, каквото е за целия Съветски съюз. След това постепенно се оформя червено-зеленият флаг със златен чук и сърп от лявата страна.
Междувременно бяло-червено-белият флаг остава в употреба сред емигрантските организации, докато в рамките на страната е забранен.
След разпадането на СССР независимата вече държава Беларус решава да приеме старото си знаме в бяло-червено бяло, но това отново трае твърде кратко. По време на референдум през 1995 г. по-голямата част от гражданите на Беларус гласуват да се възстанови флага от съветската ера, но без сърпа и чука, както и с някои други незначителни промени.
Защо опозицията използва този флаг?
Референдумът от 1995 г. беше важна стъпка към консолидиране на властта на Александър Лукашенко върху Беларус. Той беше избран за президент предишната година и оттогава е несменяем на този пост, като референдумът му дава право да свиква и разпуска парламента.
Самото допитване обаче решава и някои други въпроси за страната. Освен връщането на комунистическия флаг, мнозинството от беларусите се изказват и за това руският да придобие статут на втори официален в страната, а курсът, ориентиран към Русия, превръща страната в сателит на Кремъл, макар и официално да се води независима държава.
В онези дни Лукашенко активно експлоатира носталгията по съветската епоха, а беларуският национализъм бива приеман като основната заплаха за личната му власт. По тази причина и знамето с червената лента отново се превърна в нещо нежелано.
Затова и чисто символично този бяло-червено-бял флаг днес става символ на опозицията на президента.
В началото го развяват само някои по-крайни патриотични и националистически организации, но постепенно той се утвърди като един от основните символи на протестите срещу Лукашенко с искане беларусите да си върнат държавата от последния оцелял европейски диктатор.
И макар знамената на Белоруската народна република да се веят по площадите в Минск, за разлика от Евромайдан в Украйна и протестите от 2010 г. в Беларус, сега знамената на ЕС забележимо отсъстват от демонстрациите.