Магията на Меси и дузпаджията Мартинес пратиха Аржентина на полуфиналите!

Магията на Меси и дузпаджията Мартинес пратиха Аржентина на полуфиналите! Снимка: Getty Images

Лидерът на Аржентина Лионел Меси поведе "гаучосите" за трудна победа над Нидерландия след изпълнение на дузпи в изключително емоционален четвъртфинал. Другият герой, чието име в Аржентина се пее най-много, е това на вратаря Емилиано Мартинес, който спаси цели два от ударите на холандците от бялата точка.

Победната дузпа за 5:4 за "албиселесте" пък дело на Лаутаро Мартинес. Редовното време и продълженията приклюичха при равенство 2:2, дошло след изключителна драма в 11-ата минута на даденото от съдията продължение.

С победата тимът на Лионел Скалони си осигури среща с Хърватия за място на финала на Мондиал 2022. По-рано днес "шахматистите" поднесоха голямата изненада на турнира, отстранявайки Бразилия след изпълнение на дузпи.

Аржентина вкара по един гол в двете полувремена, като и в двата бе замесен Меси. При първия, в 35-ата минута, Лео изведе по перфектен начин Нахуел Молина, който успя да се освободи от Дейли Блинд и Ван Дайк и прати топката в мрежата на Ноперт.

В 73-тата самият Меси се разписа за 2:0. Звездата на ПСЖ вкара от дузпа, отсъдена за нарушение на границата на Дъмфрис срещу Акуня на наказателното поле и не остави шансове на холандския вратар.

В последните минути Нидерландия натисна и успя да върне едно попадение. Влезлият като резерва Ваут Вегхорст засече с глава центриране от десния фланг на Бергхаус, за да даде началото на обрата, който дойде в 11-ата минута от добавеното време.

Тогава брилянтно умно изпълнение на фаул пред наказателното поле на Аржентина на Копмайнерс намери Вегхорст, който бе нареден до аржентинската стена. Високият 197 см нападател спря топката, завъртя се на 180 градуса и с върха на обувката на левия крак прати топката по диагонала в мрежата на Мартинес - 2:2 и продължения.

В заключителните минути на редовното време и след последния съдийски сигнал станахме свидетели на два масови сблъсъка между двата отбора, при които реферът Матеу Лаос можеше да изгони поне по двама играчи от двете страни, но не го стори. "Щаденето" на картоните от страна на Лоус гледахме през целия мач, след като съдията пусна доста свободна игра и с лекота подминаваше някои по-груби влизания.

Първото продължение не предложи нищо интересно, но в последните пет минути на второто Аржентина пропусна пет-шест прекрасни шанса за гол. Лаутаро Мартинес на два пъти не успя да се разпише, след като негов удар беше блокиран от Ван Дайк, след което и вратарят Ноперт спаси.

Ди Мария пробва директен узстрел от корнер, но стражът на Нидерландия внимаваше. Но най-близо бе Енцо Фернандес. Веднъж негов удар бе блокиран от Вегхорст, след което мина на сантиметри над напречната греда, след което, в последните секунди, негов далечен изстрел срещна десния страничен стълб.

При дузпите Мартинес спаси ударите на Ван Дайк и Бергхаус, докато за Аржентина едиснтвеният пропуск направи Енцо Фернандес, който стреля покрай вратата.