Преди 30 години в кината и колективното въображение на човечеството нахлува едно могъщо произведение, призвано да промени комерсиалното кино и завинаги да се засели в пантеона на поп-културата. „Хищникът". Свиреп, солиден, суров, страхотен микс от военен екшън, научна фантастика, хорър и филм за чудовища.
С режисьор майстора на качествени тупалки Джон Мактирнън („Умирай трдуно") и най-анаболния каст в историята на киното: Арнолд Шварценегер, Карл Уедърс, Джеси „Тялото" Вентура, Сони Ландъм и Бил Дюк. С надъхващата музика на Алън Силвестри и класните ефекти на Стан Уинстън.
Това е мечтан екип от таланти, събран да материализира една гениално проста, наситена с тестостерон мачистка визия, достойна за последните години от администрацията на Роналд Рейгън.
„Хищникът" е квинтесенциалният филм на епохата - мускулест и агресивен апотеоз на индивидуализма, потна покана за екстремно ритане на задници и стреляне с масивни пушки в джунглата. Този брутален шедьовър е осъществената мечта на всеки 14-годишен хлапак.
Историята започва като класически военен екшън. Арнолд играе Дъч - масивен и тежко въоръжен мъжкар, дъвчещ тлъста пура, който предвожда отряд от елитни командоси, ангажиран за опасна мисия по спасяването на заложници от лапите на някакви партизани в мрачното сърце на централноамериканската джунгла.
В един момент - след достойно количество убийства, експлозии и кратки комични реплики - „Хищникът" превключва на научно-фантастична хорър вълна. В гъстата растителност дебне технологично напреднал извънземен ловец, който за спорта избива хората на Дъч.
Структурата е едновременно елементарна и изненадваща, а драматургията е буквална, но ефективна.
Финалната конфронтация между персонажа на Арнолд и Хищника е направена от онзи материал, от който се създават културните митове. Самото чудовище представлява прекрасен артефакт и атестат за гения на Стан Уинстън. Висок и грозен хуманоид със заплашителни футуристични расти, маска, дълги остри нокти, всевъзможни оръжия, стелт функция и извънземен апетит за лов на заблудени и самоуверени командоси.
Мактирнън поставя колекция от исторически сцени. „Хищникът" съдържа някои от най-величествените екшън епизоди, заснети в джунгла. Усещането за красотата и коварността на природата е предадено майсторски. Дивата растителност е перфектна среда за релефните мускули и железните оръжия на образите. Цветовете са наситени - зелена джунгла, червена кръв, жълто-оранжев огън. По своята природа това е митопоетична творба за воини, която препраща към древните корени на човечеството, когато нашите предци е трябвало да оцеляват като ловци и убийци във враждебна среда.
„Хищникът" предлага още изобилие от хумор и реплики, които остават в културната съкровищница. Филмът е славно отрицание на политическата коректност. „Хищникът" ще изпрати ледени тръпки по нетренирания гръб на всеки модерен либерал - от шегите за широки вагини, през безкомпромисното изтребване на крайнолеви партизани и потенциални нелегални мигранти до предупреждението на Джеси Вентура, че ако колегите му по оръжие желаят да бъдат „сексуални тиранозаври като него", а не „сбирщина от педали с отпуснати челюсти", то те ще трябва да копират гнусните му навици.
„Хищникът" е карнавал на базовото, есенциално мъжество. Персонажите са разиграни в дарвинова пиеса за примитивната йерархия на висши примати. Филмът е сблъсък на алфа-мъжкари, капсулиран от легендарното ръкостискане/борба за надмощие между Арнолд и Карл Уедърс. Диалогът е напоен с тестостерон .
„Дилън, кучи сине!" е реплика, надскочена по мъжкарство само от „Нямам време да кървя!".
„Хищникът" е толкова устойчиво във времето произведение точно заради своите първични качества. Дизайнът на извънземния ловец стана ключова част от модерния визуален лексикон, подсилен от интернет, но магията на филма е в неговата сурова сърцевина. Магия, която заслужава да се преживее отново. Нямате време да кървите. Но имате време за „Хищникът".
„Нямам време да кървя!" --------------------------------------- "A имаш, ли, време да клекнеш?"