"Човекът, който уби Дон Кихот" на Тери Гилиъм определено преживя трънлив път, докато се появи по екраните. Проектът имаше проблеми с финансирането, самият режисьор се сблъска със здравословни проблеми, включително лек инфаркт, а накрая, за капак на всичко, лентата дори можеше да не се появи в кината заради проблеми с авторските права между Гилиъм и продуцента Пауло Бранко.
Продукцията започва преди повече от 20 години като тогава Джони Деп е част от екипа. До 2017 г. се изреждат редица фактори, които да пречат на снимките - наводнени сетове, проблеми със застраховките, смъртта на двама актьори, повикани за главната роля – Жан Рошфор и Джон Хърт. В крайна сметка филмът бе завършен с Джонатан Прайс (Дон Кихот) и Адам Драйвър (Санчо Панса).
А след това дойде и спорът за правата върху филма между Alfama Films и режисьора.
Съдът даде правото на продуцента Пауло Бранко да закупи правата върху "Човекът, който уби Дон Кихот", но той в крайна сметка не предприе действия. Така, макар и с известни загуби и слава на едва ли не прокълнат филм, Тери Гилиъм получи окончателната зелена светлина за филма.
Така лентата преживя своята официална премиера по време на филмовия фестивал в Кан, а сега дори ще бъде представена и пред българска публика в рамките на фестивала CineLibri 2018.
Сякаш отразявайки проблемите около самата продукция, сюжетът на "Човекът, който уби Дон Кихот" разказва за един режисьор, който трябва да се справя с препятствия по собствения си филмов проект. По време на снимки разбира, че неговият първи филм се продава нелегално, а един от участниците в него, възрастен испански обущар, си въобразява, че сам е Дон Кихот, го обърква с оръженосеца Санчо Панса.
Така той се впуска в едно пътешествие, където илюзията и реалността стават почти неразличими на фона на натиска, който получава от шефа си и от съпругата си.
По пътя от днешен Лондон към Ла Манча от 17 век, в хода на едно комично и все по-сюрреалистично приключение, Тоби е принуден да се изправи срещу трагичните последици от един филм, който е направил на младини.
Иначе казано - всичко, което може човек да очаква от сблъсъка на Тери Гилиъм с "Дон Кихот" на Мигел де Сервантес, една от най-значимите творби в историята на световната литература.
Сценаристи на филма са Гилиъм и Тони Грисони, а във филма освен Джонатан Прайс и Адам Драйвър, се появяват още Стелан Скарсгард, Олга Куриленко, Серхи Лопес, Джорди Мола, Роси де Палма и др.
Официалната премиера ще се състои на 16 октомври в зала 1 на НДК от 19:00 часа, преди прожекцията ще бъде обявен победителят в конкурсната програма на фестивала, който ще получи награда за най-добра екранизация.
Ранните билети с 25% намаление вече са в продажба. Зрителите ще имат шанс да си закупят намалени билети само две седмици, след което ще стартира продажбата на всички останали места и ценови категории в зала 1 на НДК.
От фестивала CineLibry вече обявиха състава и на фестивалното жури. В него влизат председателката Мартичка Божилова от АГИТПРОП, изтъкнат продуцент, носител на „Златна мечка” 2018 за копродукцията с българско участие „Не ме докосвай”; френския романист и киносценарист Давид Фоенкинос, популярният холандски писател, продуцент и актьор Херман Кох, британският актьор Майкъл Маккел и известният продъцент, сценарист, режисьор и актьор Анди Делиана.
Четвъртото издание на единствения по рода си кино-литературен фестивал CineLibri ще се проведе от 10 до 24 октомври, а в програмата му влизат над 300 прожекции и 45 актуални кинопродукции. Тематичен фокус тази година е красотата на любовта във всичките й форми и превъплъщения, а мотото "Любов между редовете"!