През 2000 г. Нийл Деграс Тайсън е обявен за най-секси астрофизикът в ежегодната класация на списание "Пийпъл" за най-секси жив мъж на планетата.
Което е и напълно логично - за огромната част от нас Тайсън е единственият изобщо известен жив астрофизик и при това положение е очаквано да печели във всякакви категории за специалността си, включително и за външен вид.
А и защо не - Нийл Деграс Тайсън е сред малкото учени и то от толкова "сериозна" и консервативна област като астрофизиката, които влизат успешно в ролята на популяризатори на науката.
Той е от хората, които умеят да обяснят увлекателно и ясно сложни и специфични сухи теории до степен да ги превърнат в шоу, но без да изневерят на научната почва.
Тайсън е не само участник и автор на куп научнопопулярни предавания по редица телевизии, включително и продължението на култовия "Космос" с Карл Сейгън; на редица книги за астрономия; директор на планетариума "Хейдън" и носител на почетния медал на НАСА.
Той знае как да "продава" своята наука и освен най-секси астрофизикът, вероятно е и единственият астрофизик, когото ще видите в Късното шоу на Стивън Колберт, например. Едва ли има и други астрифизици, които свободно да разсъждават публично на тема правата на транссексуалните в спорта, появата на тела на "извънземни" в Конгреса на Мексико и кое е сбъркано в небето от филма "Титаник".
Последното е сред любимите на родения през 1958 г. учен - да "поправя" грешките от киното и случаите, в които - от определени сцени до цели филми - фикцията е прекалено далеч не само от физиката и природните закони, но и от здравия разум.
Доскоро ученият дори имаше фаворит в това отношение - хита от 1998 г. "Армагедон". Преди години той самият обяви, в X - бившия Twitter, че се случва да го питат кой е най-антинаучният филм. "Отговорът ми беше "Черната дупка" на "Дисни", докато не се появи "Амрагедон", който нарушаваше повече физични закони на минута, отколкото който и да било друг филм във вселената", написа той.
I'm occasionally asked (https://t.co/a0MchIB2rS) what's the worst science-violating movie ever. My answer was Disney’s "The Black Hole" (1979) — until “Armageddon" (1998) came along, which violated more laws of physics (per minute) than any other film in the universe. pic.twitter.com/Vn0DD4V94P
— Neil deGrasse Tyson (@neiltyson) December 22, 2019
Във филма с Брус Уилис се разказва за екип от астронавти, които са пратени в космоса, за да разрушат голям астероид, който се е насочил към Земята, като заложат ядрено оръжие на под повърхността му.
Тайсън засипа лентата с критики. През годините той е обяснявал, че астероид с подобни размери щеше да е открит 200 години по-рано, а не, малко преди да удари Земята. Наскоро допълни, че не нужно да се копае и да се залагат бомби, а е достатъчно да се "бутне" небесното тяло с 1 см на секунда, за да промени то траекторията си и да поеме в безопасна за Земята посока.
Ако го направиш достатъчно рано, астероидът ще мине покрай Земята, вместо да я удари, поясни той.
Физикът оприличи решението на проблема в "Армагедон" с времевия парадокс във филмите "Терминатор", където "искаш да убиеш родителите си, за да не си се раждал".
В "Шоуто на Джес Кейгъл" по радио Sirius XM Тайсън обясни, че е напълно достатъчно - ако ще се връщаш назад във времето, просто да предотвратиш срещата на родителите или да отложиш секса между тях с 20 минути, при което ще се получи различна зигота и друг човек.
"Филмите в някои случаи доста хиперболизират при решаването на проблеми", отбеляза той.
Тирадата по адрес на "Амрагедон" всъщност беше по повод появата на нов носител на короната за най-антинаучен филм. "Мислех, че той нарушава най-много физични закони, докато не гледах Moonfall", сподели физикът.
Лентата е от 2022 г. с участието на Хали Бери. Сюжетът гласи, че Луната се доближава до Земята. "И откриват, че е куха, и вътре живее луна от скали, а мисиите "Аполо" са проведени, за да се храни лунното нещо... и просто не можех. Казах си: " Мислех, че "Армагедон" си е осигурил короната, но явно не е така", възмути се ученият.
Да, филмът разказва точно това - как Луната бързо се доближава до Земята и е населена от опасни извънземни.
На този фон "научното престъпление" на "Титаник" е напълно невинно. В сцената, в която Джак и Роуз са вече във водата, "небето над потъващия "Титаник" е грешно", обясни Тайсън при скорошната си поява в Шоуто на Стивън Колбърт.
"Знаем дължината, ширината, времето и денят, в който "Титаник" потъва", поясни физикът какъв е проблемът с начина, по който изглежда небето.
Той е повдигал темата и преди - става дума за звездите на небето, които в онзи момент е нямало как да бъдат разположени по начина, по който се вижда в сцената, в която Роуз се носи над водата.
Тогава тя гледа нагоре и "лявата страна на небето е огледална на дясната", което според Тайсън е не само грешно, но и мързеливо.
Ученият дори опитал да се свърже с режисьора Джеймс Камерън и да му обясни, че има грешка в сцената. В крайна сметка успял - перфекционистът Камерън помолил за карта с точното разположение на звездите в деня на потъването на кораба и грешката е поправена в новото издание на лентата от 2012 г.
Не беше пожален и Том Круз и "Топ Гън: Маверик". Още при излизането му през 2022 г. Деграс Тайсън нямаше как да не се "заяде" за момента, в който актьорът катапултира от самолет, който лети със свръхзвукова скорост без никакви травми.
"При тази скорост, тялото му би се разпльокало както когато желязна ръкавица смазва червей", коментира Тайсън.
С което жертвите му не приключват.
В "Барби" Луната е така разположена, че Барбиуърлд би трябвало да е някъде между 20-ти и 40-ти паралел в Северното полукълбо. Палмите указват, че ширината е между 20-ти и 30-ти паралел, слънцето изгрява и залязва над океана, което според астрофизика значи, че ако Барбиуълрд е в САЩ, то е някъде във Флорида Кийс.
Проблемът е, че според филма Светът на Барби е на другото крайбрежие - в Южна Калифорния.
За "Замръзналото кралство" и любимката на всички момиченца Елза пък физикът отбелязва, че героинята има нормална по размер глава, но очните ѝ ябълки са с размер на конски и заемат 4 пъти повече от нормалното място в черепа ѝ.
Не знаехме, че Тайсън има и специалност по анатомия, но все някой трябваше да го каже, нали?
Не изглежда Холивуд да се трогва особено от буквоядството на учения, и за някого забележките му може да звучат като досадно мрънкане.
Но нека не забравяме, че невежеството е порок и да благодарим на Нийл Деграс Тайсън. Все пак живеем в реален свят, в който законите на физиката са всесилни - дори и на снимачните площадки.