Като едно време ...

Представяте ли си в Германия реклама със спретната възрастна дама, която вади сухар от пакета, блажено го подушва и казва с разлята усмивка: "Ммм, като от едно време в лагера Освиенцим"?

Никому в Германия не би хрумнало да продава бутилка от нацизма с вкуса на Менгеле и с аромата на газова камера. Просто защото в Германия се срамуват от нацизма и социализма, смятат ги за престъпления срещу човечеството, докато а в България соцът е ненадмината идилия, в която ладата, гарсониерата в „Люлин", персийският килим, ВЕФ-а и почивката в станцията на „Ворошилов" в Китен са сертификати за качествен живот.

Ако съдим по рекламите в момента,

толкова много вкусове има "като едно време",

че човек започва да се пита дали празните щандове и мазните амбалажни хартии са били мираж и дали наистина в нармага имаше по максимум две „марки" от артикул - "Витоша" и "Балкан" - за кашкавала, „Овче" и „Краве" за сиренето, „Хамбургски" и „Телешки" за салама, Амфора и „Брезовските овчари" на Златю Бояджиев за шоколадовите бонбони.

Не знам кой какъв вкус си спомня от онова време, но аз помня ужасяващата смрад в завод "Славянка" в Бургас, където ни заведоха на училищна екскурзия в 6 клас.

Та там консервираха риба, която преди това бъркаха в огромни казани, от които неясната блудкава консистенция щедро се разливаше по пода, а нещастна женица с престилка в неопределен цвят, гумени ботуши и лопата връщаше консистенцията обратно в казана. Та оттогава не ям не само консерва, но и никаква риба.

Вярно, в момента положението с качеството на храните също е доста съмнително и колкото повече стандарти в храните въвеждат, колкото повече обозначават на етикетите Е-тата и оцветителите, толкова по-ранна става смъртността. А и казват, че който е ял днешните кренвирши, на практика е ял всичко...

Обяснимо е устойчивото, продължаващо доста време вече залитането на криейтив екипите в рекламните агенции към носталгията по соца -

те просто следват масите в България.

Проблемът е именно в масовото мнение, че живяхме истински само в социализма, после единствено оцелявахме.

Че всичко хубаво ни се случи при Тато, а след това  дойде гадният Костов, който разпродаде България за жълти стотинки. Че последните 25 години бяха калпаво безвремие, в което мутрите ни пребиваха, политиците ни лъжеха, чалгата ни заля, а децата ни напуснаха.

Затова няма да е чудно, ако един ден ни рекламират електрическите автомобили като подобрена версия на Трабанта, а екскурзиите до космоса - с усмивката на Юрий Гагарин. Понеже детската мечта на масовия българин е била да стане просто космонавт, а не откривател по дух като Ричард Брансън, да речем.

Та за българския рекламен бизнес миналото е модерно, даже е някак винтидж и вери куул да си ретро.

А и българското бъдеще е нещо, което посмъртно не може да продадеш. Как да предлагаш македонска наденица на сирийски бежанци?! Или таблети на ромчета, които не могат да четат?! Или скъп парфюм на затънали в тиня, безвремие и триене на талони хора?!

Затова по-добре да ги нахраниш с миналото, понеже бъдещето доста им горчи.

#2 boris 25.06.2016 в 15:29:40

Че всичко хубаво ни се случи при Тато, а след това дойде гадният Костов, който разпродаде България за жълти стотинки. Че последните 25 години бяха калпаво безвремие, в което мутрите ни пребиваха, политиците ни лъжеха, чалгата ни заля, а децата ни напуснаха. _________________________________ Да. ........Сами сте си го казали. Какво ревете?

#4 COMANCHY 25.06.2016 в 16:06:19

Моето скромно мнение е че....рекламите имат свой таргет, целева аудитория , и всички тези "ретро реклами" са насочени към определена възрастова група, нека кажем малко под и над 50-ет годишните, като тези реклами не че ще ни убедят, че живота тогава е бил по хубав или по-лесен, а играят по тънката струна че тогава бяхме МЛАДИ. Тъга по младоста! Така мисля, може и да греша.

#5 mick 25.06.2016 в 16:17:27

Рекламите се заиграват с носталгията на хората по нещо което те намират за хубаво. И не - това не са опашките, а спокойният живот тогава и младостта. Да не говорим, че опашките не бяха чак толкова много - сега като се замисля, хората повече чакат за регистрация в КАТ.. в митницата, на границата, на летището. На гарата. В болницата. Само, че сегашните опашки никой няма да си ги спомня с носталгия. Преди имаше опашки, но беше евтино/затова бяха опашките/ - сега пак има опашки, но изобщо не е евтино/странна пазарна логика/. Хем те карат да чакаш.. хем те обират. ;)

#6 паяка 25.06.2016 в 16:34:54

Абе, пишат, пък не ползват думите правилно. Посмъртно означава точно обратното на смисъла, който сте вложили. Посмъртно значи след смъртта, а пожизнено е за целия живот докато трае.

#7 БайКуре 25.06.2016 в 16:56:43

Преди имаше опашки, но беше евтино/затова бяха опашките/ - сега пак има опашки, но изобщо не е евтино/странна пазарна логика/. Хем те карат да чакаш.. хем те обират. ;) ===================== мнение номер 6 Къде има сега опашки? Къде по точно? Там където си остана още от социализЪма управлението. Преди, може и да беше евтино, ама нямаше!!! Едва ли си живял преди, за да знаеш, но разказите на баба ти, те хвърлят във възторг

#9 цезар 25.06.2016 в 17:32:27

ще прозвучи грозно, но ... мизерията е в главите, щом тоя на народ му липсва оная кравеферма наречена социализъм, значи си е прост добитък без нищо в главата и си заслужава съдбата

#10 Шебек Хасан 25.06.2016 в 17:59:13

Качеството и цената на храната от времето на "злия комунизъм", само ще ги сънуваме, колкото и някои хора да мразят консервите. Нормално е на народа да се припомня време, в което са живяли по-добре. Каквито и кретенизми и олигофрении да имаше по "комунизма", а те бяха доста и безспорни, сегашните времена на "демокрация", нямат аналог в историята ни по фатална зловредност. Направо си заминаваме в канала на историята, но поне това става някак си "демократично", ако това може да успокои някой. Въобще дето беше писал някакъв колега - Едно време нямахме банани, сега нямаме домати. Внасяме всичко от Турция. Рупайте банани и се радвайте на "свободата"!

#12 Rodrigo Diaz de Vivar 25.06.2016 в 20:22:36

Мария Касимова-Моасе, Виктория Майер... Като си закачиш една фамилия и... почваш да не пръскаш като пикаеш, толкова ставаш стилна.

#13 theo 25.06.2016 в 20:51:35

Дето викаше бай Миле Манолов: "Ша има да ревете за бай Тошо, мишки седерастични!"

#14 мааму стара 25.06.2016 в 22:17:17

... "Витоша" и "Балкан" - за кашкавала, „Овче" и „Краве" за сиренето...'' - верно, беха сал два, ма бе'а узрели и то по БДС... - а куги зеа да съдат Живков, мойта баба речи: - Азе от Тошо не съм видвала лошо, ма да знааш синее, че по добре да седи зло, чи без него по-зло ша доди, мааму стара!

#15 AlahAkbar 25.06.2016 в 22:24:33

Явно в два свята сме живяли... Но аз предпочитам да вярвам на личните си спомени, пред глупостите на шайка просъветски тролове, да не ви изреждам кои са, по глупостите и откровенните лъжи ще ги познаете. А Тошо си го изровете ако искате, па му целувайте ръка до припадък.

#18 паяка 25.06.2016 в 23:51:19

Половината коментиращи пишат наизуст. Вероятно дори не и по спомени и разкази на по-възрастни роднини и познати. Щото няма как да си изкривиш душата и да лъжеш за нещо, което е безспорно. Липсата на многообразие, няма нищо общо с приличното контролирано със стандарти качество и добрия вкус, което беше факт.

#19 Dox 25.06.2016 в 23:57:16

Коя е тази Виктория? Че даже и Майер?!?! Многоуважаема Фрау Майер, Ако обичате днес да хапвате шунка, кремвирши или пушено филе, в никакъв, ама в никакъв случай не се поддавайте на изкушението да отидете в цеха, където ги приготвят. След това, уверявам Ви - въобще няма да можете да се храните. Особено когато установите, как "пушат" филето. Днешните кашкавали, сирена и меса, многоуважаема фрау Майер, са много видове, що се отнася до опаковката /Дядо Либен, Чичо Стамен, Бай Добри - кашкавалджията, Орехите, Желъдите, Шишарките, Дъските на дедо, Тезгяха на чичо, На вуйчо мазето, На баба тепсията, На вуйна млякото и т.н./ Повечето от тях, Фрау Майер, са със странен вкус, нямащ нищо общо с млечен или месен продукт. И за това са по- евтини. По-скъпите, естествено, са без вкус. Продуктите по татово време, фрау Майер, бяха наистина само няколко вида /кашкавал от краве мляко "Витоша" и от овче мляко "Балкан"/. Имаше Салам Хамбургски, Телешки, Камчия /с чесънче/ и шпек "Бургас". Това, което ги отличава от гореизброените в днешно време, фрау Майер е, че се произвеждаха от мляко и от месо.

#20 bastard 26.06.2016 в 00:11:49

Цитат от theo: "Ша има да ревете за бай Тошо, мишки седерастични!" Цитат от Шебек Хасан: "Качеството и цената на храната от времето на "злия комунизъм", само ще ги сънуваме," ---------------------------- Имам прост въпрос към Тео, Шебек Хасан и подобните им. Вече го зададох на Гети, но той даде такъв умопомрачителен отговор, щото по-добре да не бях питал. И тъй - в основата онова златно време лежат два камъка: 1. Тотална държавна собственост след национализация 2. Централно планирана икономика Въпросите са няколко връщност 1. Щом тва е било толкова прекрасно време, защо БСП/БКП не се върна към него още много преди България да влезе в ЕС? Имаше достатъчно време. 2. Понеже в НРБ е било като СССР, кво пречи днес на Дедо-Педо Кремълски с едно щракане на пръстите да направи национализация и да върне централното пларинаре? Кой бяга от хубавото, другари?

#21 vayk 26.06.2016 в 00:23:15

Че качеството на храните и по-специално на колбасите и млечните изделия едно време бе несравнимо по-високо от днес, е неоспорим факт и само пълен лаик би твърдял противното. Дали ще си купиш сирене от центъра на София или от Куртово Конаре нямаше никаква разлика качеството или вкуса. Просто имаше БДС, който строго се спазваше.

Новините

Най-четените