Електро-чудаците

"Винаги съм се опитвал да бъда просто шантав и нищо повече. Тъжното днес е, че хората, занимаващи се с музика са твърде нормални. А тя трябва да е пълна с чудаци".

Думите са на Мартин Гор, композитор, китарист и т.н. на Depeche mode. От трийсетина години той се справя доста добре със задачата да бъде чудак. А благодарение на него и на другите двама странници от групата, тя упорито се задържа на върха и преминава безпроблемно през различните музикални епохи.

Depeche mode се сформират в Есекс през 80-те, когато чудаците в музиката (пък и далеч не само там) са на всяка крачка. Но малко от тях са толкова актуални днес, колкото са гигантите на електро-рока, продали над 100 милиона албума в кариерата си.

Издигането им до световни величини е било напълно непредвидимо и за самите тях. "Ние сме си песимисти, не спираме да се съмняваме", казва Мартин Гор. "В комуникацията помежду си също не сме от най-добрите, даже сме леко увредени, но може би точно това ни държи заедно".

Отново у нас

Със здравословната доза песимизъм и увреденост, през март те издадоха 13-ия си студиен албум Delta Machine. Турнето по промотирането му в Европа започва на 7 май в Тел Авив. Пет дни по-късно Depeche mode пристигат и в София, където на стадион „Локомотив" ще изнесат втория си концерт пред българска публика.

За първи път те гостуваха у нас през 2006 г., когато събраха близо 40 хил. души на стадион "Локомотив". Този концерт беше сбъдната мечта за мнозина българи, които още през 80-те разпознаваха Depeche mode като символ на свободата.

Феновете няма скоро да забравят невероятните мащаби на концерта - невиждана по размерите си сцена и общо 10 огромни видеостени, от които шест бяха пръснати над самия подиум. Тогава Depeche mode свириха повече от час и половина, като по традиция завършиха редовната програма с големите си хитове Personal Jesus и Enjoy the Silence, преди да изпълнят и три песни на бис.

По начало спектаклите, които Depeche mode правят на живо се помнят дълго и онзи преди седем години не правеше изключение.

Разделени заедно

За група от такъв мащаб, триото ангажира вниманието на таблоидите подозрително рядко. „Късметлии сме", казва техният кийбордист и мениджър Анди Флетчър.

„Дори да сме поп или рок звезди, ние сме далеч от знаменитостите. Водим нoрмален живот - навън сред другите хора. Можем да правим нормални неща, като да отидем на кръчма или на кино, което е фантастично".

Постепенно животът ги е отдалечил един от друг. Макар и да твърдят, че още са приятели, и тримата вече си имат семейства и живеят на различни места. Флетчър се подвизава в Лондон, Мартин Гор в Санта Барбара, а фронтменът Дейв Геън - в Ню Йорк.

Днес те може да живеят изключително спокойно за знаменитости, но дългата им кариера далеч не е била безметежна. Гор се е преборил с алкохолна зависимост, Геън - с наркотична. И двамата признават, че тези трудности са послужили за вдъхновение на голяма част от творчеството им.

Точно преди тукашния им концерт подобни проблеми изглеждат като част от далечно минало. Най-популярната електронна банда в света внушава рядко срещана стабилност на 33-ата година от съществуването си.

На живо обаче те все още са си онези чудаци, които винаги са се стремели да бъдат - а най-хубавото е, че ще можем да се убедим в това от първа ръка съвсем скоро.

Новините

Най-четените