Една магия на българската сцена

Те не произвеждат хитове, не участват в риалити предавания в праймтайма, радиата не ги въртят по сто пъти на ден, таблоидите не пишат за личния им живот. На сцената не използват сингбеци или подложки, не разчитат на танцьори за допълнителна хореография, не обличат женски дрехи,.

Не, вместо това те свирят своята музика всеки път като за последно, изпълняват всичко 100% на живо, а крайният резултат е чисто и  просто магичен.

За щастие такова „магьосничество" с автентична и емоционална авторска музика все още се случва на българската сцена и smallman вече доста години са едни от най-ярките му представители.

Техният етно-ембиънт метъл с тежки, но чувствени китарни рифове, красиви вокали и всепомитащи мелодии на гайда далеч не е само за „онези с дългите коси" - той носи една специфична енергия, която, даже извън влиянията от българския фолклор и извън сравненията с банди като Tool, просто напомня колко добра може да бъде музиката.

Нов албум, нова сцена

Затова е толкова хубава новината, че асеновградската банда smallman се завръща с нов албум и с чисто ново шоу на живо.

То ще се случи утре, на 31 май, в клуб Terminal 1, като подготовката за него тече от месеци. „Досега не съм имал лайв, за който да работя 5 последователни месеца", признава Цветан Хаджийски, вокал и гайдар на групата.

Като професионален дизайнер, Цветан разказва с удоволствие за амбициозната визуална част на концерта, но не иска да издава всичко. Все пак той признава, че се работи по нова за smallman визуална концепция, която в реално време ще кореспондира с музиката, свирена на момента от бандата.

Самият албум в по-голямата си част е създаден на специално място - в родопското село Манастир, накъдето четиримата музиканти поели в края на миналата година. Те пренесли дотам инструменти и техника, построили си мини студио и за две седмици се отдали на творчество, напълно откъснати от останалия свят.

Така в най-високото село на Балканите, с изключени телефони и в пълно планинско уединение, Андон, Иван, Стефан и Цветан получили възможността да разгърнат дълго трупаните музикални идеи.

Всъщност вокалистът признава, че заминаването не е било толкова романтично решение, колкото практично - групата просто се е нуждаела от концентрирано време, в което да работи изключително целенасочено и да достигне до крайни резултати. Двете седмици им се сторили като 15 минути, но мисията била успешна.

Експериментите

Крайният резултат се нарича Envision и Цветан го описва като "концептуален албум в реалния смисъл на думата". Той е съставен от 7 парчета (включително две, базирани на народни песни, накарали smallman за пръв път да запеят на български) , в които обаче бушуват десетки различни емоции.

В бандата са неуморни експериментатори и са свикнали да поднасят нещо ново във всяко свое издание. Този път Цветан засвирва на китара в нестандартен строй, в други песни са използвани тамбура и кавал, извършени са страшно много тестове на самия звук, отсявали са се различни методи на звукозапис на всеки инструмент.

Една от песните се е родила и директно по време на звукозаписите - при спонтанно възникнала идея и седемчасова работа по нея веднага след това. В студиото отделните инструменти не са се записвали един по един по обичайния начин, а музикантите са свирели заедно, за да уловят именно тази енергия, която се губи при последователен запис на барабани, бас, китара и всичко останало.

Впрочем и този албум на smallman е записан с Лъчезар Георгиев в пловдивското „Студио 42", където бяха създадени и предните два диска на бандата. Цветан категорично посочва Лъчезар като решаващ за smallman човек и неделима част от групата.

А Envision може и да изплува току-що, но вече впечатли няколко критици, които го определиха за най-хомогенното издание на smallman, най-изчистено и въздействащо като звук и концепция.

Нуждата от музика

От групата нямат търпение да продължат с промотирането на албума и вече планират ударна доза клипове към него и още живи участия по клубове и фестивали.

„Този проект тепърва започва да живее като хората", радва се Цветан Хаджийски. Но разбира се, smallman няма да изменят на своята идентичност и ще си останат ъндърграунд - в най-хубавия възможен смисъл на думата.

„Ние имаме много по-голяма нужда от този проект, отколкото той има от нас", осъзнава Цветан за Envision. Най-хубавото е, че в крайния резултат тази нужда си личи -има я във всяка нота. И е крайно заразителна.

Новините

Най-четените