Ще се върнат ли на мода изненадващите концерти

Почитателите на живата музика не може да не са усетили магията напоследък: една лилава искра пробива небето над облачната Англия и отново превръща концертите в спонтанно и непредвидимо изживяване.

Серията от изненадващи гигове на Принс започна в дома на певицата Лиан Ла Хавас преди да се разпростре из малки сцени и зали из цял Лондон.

Наистина съвсем малка част от почитателите му ще успеят да го видят по време на неговото британско Hit And Run турне - повечето ще са останали да мръзнат отвън (понякога оказали се на грешното място) и ще проклинат деня, в който за пръв път са чули Purple Rain; други ще са си останали вкъщи, ядосани, че не са се размърдали навреме, за да си намерят билет.

Но въпреки това Принс превърна своите концерти в нещо като търсене на съкровище - налага се да душиш за улики по фен сайтове и социални медии с надеждата да се добереш до сладка награда - и така предложи ценна алтернатива на досадата, през която човек обикновено минава, за да чуе любимата си банда.

Предимствата са очевидни

Всеки е губил часове да виси на лаптопа си, да дебне кога ще излязат билетите за някой дълго чакан концерт, курсорът на мишката трескаво да трепери на бутона „Купи", но точно тогава сайтът да се срине от претоварване. Няколко секунди по-късно той се включва отново, само за да съобщи, че билетите вече са разпродадени.

Очевидно в това няма нищо забавно и вълнуващо, за разлика от тръпката покрай изненадващите концерти. Всъщност тези гигове изразяват всичко прекрасно, свързано с живата музика. Те са спонтанни, интимни, рисковани и често евтини или напълно безплатни (тези на Принс са средно по десетина паунда).

Подобен тип шоута имат богата традиция. Можем да се върнем още през 1968 г., когато американската банда Jefferson Airplane свири на покрива на един хотел в Манхатън, а Жан-Люк Годар записваше с камера.

Изненадващи концерти на нетрадиционни места са правили и групи като Nirvana и Red Hot Chili Peppers, а в началото на 2000-те The Libertines ги запалиха с нов пламък. Те си разпъваха оборудването директно в апартаментите на феновете и свиреха докато се появеше полицията.

Алтернатива на сухите ВИП партита

В наши дни обаче, повечето „тайни" изпълнения представляват бездушни ВИП партита, организирани и посещавани от баровци и важни клечки.

На своите участия Принс предлага нещо много повече: искрено и сърдечно отношение към скромен брой верни слушатели, които имат възможност да бъдат близо до сцената и да се насладят на музиката от съвсем различна перспектива.

Да, такъв концерт може да няма заряда на едно шоу пред пълен стадион - и не е и нужно да го има, за да бъде изключително успешен.

Свежият подход на изпълнителя може да накара и други музиканти да се поучат от неговата тактика. Не е нужно да са само суперзвезди като Принс, за да се пробват, достатъчно е да знаят къде се намира публиката им и да успеят да събудят нейното любопитство.

Е, възможно е след това феновете да се разглезят прекалено много и да ги поканят директно в дома си. Дори само за свирене...

Новините

Най-четените