Военен десант край рок сцените в Русия

Ако случайно сте замислили да вилнеете на „Нашествие", най-големия руски рок фестивал, който се провежда през първия уикенд на юли в Тверската област, освен най-добрите руски групи на живо, очаквайте и нестандартна фен - добавка - експозиция на най-новото въоръжение, с което разполага руската армия.

Ще видите танк Т-90, бронирани машини, артилерийски гаубици, бронетранспортьор, както и части от система за противовъздушна отбрана. Истински войници ще ви покажат новите си играчки, както и някои исторически образци на бойната техника, ще ви предадат основите на тяхната „професия", ще бъдат на разположение за снимки, а за най-отдадените фенове - възможност да облекат военна униформа.

Децата са особено добре дошли. Така че вземете бира, слушайте любимата си група на живо, отпуснете се и научете всичко за новите оръжия на Путин.

Всичко това се случва с любезното съдействие на руското Министерство на отбраната, което обособи специална „изложбена" зона на територията на фестивала. И това се случва за трета поредна година, като сега поводът е 70-тата годишнина от победата на Червената армия във Втората световна война.

Ако искате да посетите „Грушинский" - най-големия фестивал, посветен на руската природа и лагерните песни, който се провежда на брега на езеро в Самарската област, отново в първия уикенд на юли, там ще ви чака „Сцената на победата".

Защо да не изпеете някоя патриотична или военна песен, или да изгледате поучително видео от операция на специалните части?

Иначе самият фестивал е замислен като състезание за таланти и поклонници на лагерния туризъм, планинските преходи и тихите китари, които огласят вечерите от този сорт край огъня. Общото трудно се открива, нали?

Музиката няма връзка и с конкурса за разглобяване на автомат „Калашников"

Според организаторите двете дейности са напълно съвместими - или поне така е решил специално създаден тази година „Военен съвет". Неговата задача е да насърчи патриотизма след младите поколения.

Съчетаването на музикални фестивали с военни демонстрации и патриотизъм е новост в съвременната руска култура. Затова събира противоречия

Сред противниците е Андрей Макаревич, основател на Машина времени, една от най-популярните и култови рок групи в Русия, а също така и отвялен пацифист. Той написа във Facebook, че групата няма да свири на „Нашествие", защото промотирането на военната тематика започва да се повтаря. Оплака се също от „проправителствени действия" след благотворителните му концерти в Украйна.

„Не искаме нашите песни да звучат в обкръжението на танкове", изтъкна Макаревич и призова организаторите на фестивала да спрат да се рекламират с участието на Машина времени.

Там ще се представят пънкарите от „Naiv", които също не харесват струпването на военна техника около сцените. „Аз съм разочарован от милитаризацията на фестивала. Това е възмутително. Смущаващо е за нас да свирим там, защото „Нашествие" се превръща в инструмент на военната пропаганда", коментира Александър Иванов от групата.

Андрей Матвеев, един от организаторите на събитието, обаче има друга версия: „Фестивалът е както музика, така и бизнес. Ако на публиката не й харесваше, нямаше да го правим. Но те обожават военната тематика. Много деца се снимат, катерят се по танковете. А и военната зона на практика покрива един процент от терена на фестивала".

Партньорството с Министерството отбраната е от три години, първоначалният замисъл е за авиошоу. „Хората не винаги свързват тези неща директно с война. Живеем в демократична страна...

Ако не им харесва - не идват", допълва Матвеев.

Организаторите на „Грушинский" също не смятат присъствието на военни за голяма работа, както и пеенето на патриотични руски песни. Борис Кейлман изтъква, че там няма да има никакви бойни машини и оръжия.

Не всички фестивали в Русия могат да правят каквото поискат

Фестивалът Кубана, който събира местни и чуждестранни артисти, трябваше да се премести на няколко локации из Русия, след като местните власти го забраниха в Кубан, Краснодарски регион - след протести на местни жители, основно националистически и православни организации, които се оплакаха, че присъстващите там злоупотребяват с наркотици и алкохол. Тази година изданието е в Калининград, но бе отменено заради невъзможност на полицията да охранява събитието.

Надали е случайно, че неволите на организаторите настъпиха след остра реч на рапъра Noize MC миналата година, според когото в Украйна няма неонацисти, както твърди Кремъл. Изпълнителят е известен критик на руското правителство.

„Това е наистина остаряло и ретроградно, учудвам се, че субкултурата на рока може да изумява и да обижда някого в наши дни", коментира организаторът Иля Островки, правейки директен паралел със сталинистката ера.

Чуждестранни изпълнители също са атакувани от поддръжници на Кремъл заради „екстремност" - пеят за дрога, насилие и самоубийство.

Полската блек метъл банда Behemoth получи критики от руската православна църква, а миналия юли Мерилин Менсън отмени концерт в Москва заради анонимна бомбена заплаха. Преди това православни активисти се заканиха да не допуснат звездата да се качи на сцената, тъй като проповядвал богохулство.

В спора се намеси и руската църква, която даде рецепта за перфектният музикален фестивал - без алкохол и сквернословия. А с танкове?

#1 TheRock 20.06.2015 в 10:34:31

Колкото и да не ни се иска, трябва да се готвим за война с Русия!!! Азиатските варвари не са научили нищо от историята!!! Трябва да изпратим "Третия Рим" при "Третия Райх"!!!

#2 tonkich 20.06.2015 в 10:39:45

пичага кажи ми че това което написа е някакъв вид дебилна ирония плс

#3 GETI 20.06.2015 в 11:25:04

tonkich,скалето говори в множествено число Прави не ирония,а пропаганда

#5 Шамито 20.06.2015 в 14:12:48

Политическо предизвикателство към изперкали привърженици.Нямам думи да коментирам липсата на хумор в някои индивиди.

#6 AlahAkbar 20.06.2015 в 15:35:37

Бе кво ни занимават с ватенките... Те и БГ безродниците, които ги подкрепят отдавна са изплискали менците.

Новините

Най-четените