Обикновено си мислим, че най-популярните и почитани изпълнители неведнъж са стигали до върховете на класациите със свои сингли.
Нещата в музикалната индустрия обаче не са толкова прости и дори някои от най-великите невинаги получават каквото заслужават откъм място в чартовете.
Хубавото е, че това едва ли ги притеснява особено. Доказано е, че можеш да имаш дълга и успешна кариера, а даже и да се превърнеш в легенда, без да си произвеждал хит №1.
Или поне без да си произвеждал такъв във Великобритания и в Щатите - два от най-големите и най-значимите музикални пазари в глобален мащаб.
Тук са част от най-показателните примери за велики артисти без хит №1. Някои от тях със сигурност ще ви изненадат.
Nirvana
Група, която не просто продава милиони албуми, но и диктува музикалната мода в началото на 90-те като лидер на сиатълската гръндж вълна.
Кърт Кобейн и компания обаче нямат някакви свръхуспехи в класациите с конкретни песни и най-успешният им сингъл Smells Like Teen Spirit достига само до номер 6.
Останалите им сингли даже не влизат в топ 10 в американския Billboard Hot 100.
В албумните чартове в родината си обаче Nirvana са били на върха с два от трите си албума: Nevermind и In Utero.
Red Hot Chili Peppers
Калифорнийската фънк рок група може да се похвали с над 80 млн. продадени албума, 16 номинации за "Грами" и още много впечатляващи постижения, а техните фенове дълго могат да изреждат хитовите песни на Red Hot.
Странно е, че при толкова много култови песни в близо 40-годишното съществуване на бандата, нито един от синглите не е бил №1.
Всъщност, откакто Under The Bridge достига второто място в Billboard Hot 100, групата не е успявала да пробие в топ 5, а емблематичната им песен Dani California не стига по-нагоре от шестото място.
Red Hot обаче много пъти са оглавявали класациите за албуми, както и за алтърнатив песни, така че все пак популярността им е отразена в американските чартове.
В британските класации не е много по-различно - цели 5 техни албума са били на първо място, но при синглите успехи отново липсват.
Боб Дилън
Ненадминатият бард и един от най-влиятелните музикални артисти в историята не успява да изкачи своя песен на върха даже в златните си години.
В средата на 60-те той два пъти достига №2 - с Like A Rolling Stone и Rainy Day Women #12 and 35.
При неговия принос за музикалното изкуство обаче, представянето в класациите просто няма никакво значение.
Брус Спрингстийн
Емблематично име за американския рок и един от най-продаваните изпълнители въобще, Спрингстийн може да се похвали с цели 12 албума, достигали първото място в Billboard.
Отделно, той е носител на цели 20 награди "Грами" и има зашеметяващите 50 номинации. Но синглите му не се представят така зашеметяващо - най-успешният Dancing in the Dark прекарва четири седмици под №2 през 1984 г. и това е всичко.
Спрингстийн обаче е автор на песен, която е достигала върха - става въпрос за Blinded by the Light, достигнала първо място в кавър версията на Manfred Mann's Earth Band.
Led Zeppelin
Една от най-великите групи не само на 70-те, но и на всички времена, има редица албуми на върха в класациите.
Но е малко известно, че синглите на Zeppelin не достигат №1 нито в родината им Англия, нито в Щатите, където те са сред най-продаваните артисти в историята.
Дори Stairway to Heaven няма честта да поведе чартовете.
Whole Lotta Love поне прекарва една седмица под №4 в Billboard, докато във Великобритания Джими Пейдж, Робърт Плант, Джон Пол Джоунс и Джон Бонъм не успяват даже да пробият в топ 10. Повече от странно.
Джони Кеш
Колкото и да доминира на територията на кънтри музиката, Мъжът в черно не е музикант, чиито сингли се представят силно в Hot 100.
Веднъж той все пак стига до второ място с A Boy Named Sue, още през 1969 г.
Във Великобритания най-доброто представяне на тази песен е четвъртото място, което Кеш регистрира и с A Thing Called Love три години по-късно.
Pearl Jam
Точно така, още една от големите гръндж банди след Nirvana не излъчва свой №1 хит.
През юни 1999 г. Еди Ведър и компания са близо до това постижение с Last Kiss, която прекарва една седмица на второ място и после още три на трето.
Показателно е, че песента, която спира Last Kiss за върха, е If You Had My Love на Дженифър Лопес.
Black Sabbath
Когато си родоначалник на хеви метъла, каквито и да е класации едва ли имат някакво значение.
Но все пак е любопитно какво място намират Black Sabbath в чартовете в родината си и отвъд Океана.
Във Великобритания те пробиват само веднъж в топ 10 при синглите и това е с култовата Paranoid (1970).
В Америка пък най-доброто им постижение е №52 с Iron Man две години по-късно.
При албумите обаче Sabbath са стигали върха, като специално "13" (2013) става №1 и в Англия, и в Щатите.
AC/DC
Австралийските рок фурии с над 200 млн. продадени албума нямат песен дори в топ 10 на Billboard, докато във Великобритания са пробивали в десетката веднъж.
И те обаче няколко пъти са оглавявали албумните чартове - сякаш за да докажат, че класациите при албумите са някак по-показателни, поне за рок музиката.
Metallica
Кралете на траш метъла имат само една песен в топ 10 в родината си Америка и това е Until It Sleeps, която стига десетата позиция пред 1996-а.
Всеизвестната Enter Sandman пък достига №16 пет години по-рано.
Във Великобритания синглите на Metallica са малко по-успешни и четири от тях пробиват в топ 10 - но никой не стига по-нагоре от петата позиция.
Шестте албума, престояли на върха в Billboard, дават далеч по-реална представа за статута на Metallica на музикалната сцена.