Военните части на Муамар Кадафи са си върнали контрола над либийския петролен град Рас Лануф, предаде Франс прес. Противниците на режима са били принудени да избягат на изток. Агенция Ройтерс съобщава, че се водят сражения в района между градовете Бин Джауад и Рас Лануф.
По-добре екипирани, въоръжени и дисциплинирани, бойците на Муамар Кадафи успяха да спрат настъплението на бунтовниците, констатират световните агенции. Същевременно след срещата на страните участнички в коалицията срещу Кадафи стана ясно, че има сериозно противоречие дали да бъдат доставяни оръжия на бунтовниците в Либия. Американският президент Барак Обама съобщи за доставки, но не на "смъртоносни" товари, а на комуникационна техника и медицинско оборудване.
Без помощта на съюзническите удари по въздуха бунтовниците изглежда не биха могли да се справят със силите на Кадафи, констатират наблюдатели. През последните пет дни протестиращите срещу режима си върнаха Аджабия и се насочиха към Сирт през пустинята, но бяха спряни на 80 километра от родния град на Кадафи.
САЩ и Великобритания не изключиха възможността да доставят оръжие на бунтовниците, но други страни като Португалия припомниха, че според резолюцията на ООН трябва да се наложи пълно ембарго на вноса на оръжие. Целта на резолюцията е прекратяване на огъня, а не непременното сваляне на Кадафи.
Русия, която не бе поканена на срещата, категорично заяви, че Западът не трябва да въоръжава противници на режима в Либия, а Италия го нарече "крайна мярка".
При все това по време на срещата в Лондон стана ясно, че всички възприемат Кадафи като нелегитимен ръководител на държавата. НАТО, Арабската лига, Африканския съюз и ООН се договориха със съвместни усилия да подпомагат прехода към демокрация щом свърши войната.