Несбъднатият план за българския преход

Дори и през 90-те, когато се появи, никой от българите извън тесен политически кръг, не беше чел доклада "Ран-Ът". Макар и нито една от идеите му да не беше приложена, в следващите години пропагандната машина го превърна в някакво чудовище, "неолиберална библия" и т.н.

Журналистът Красимир Лаков, с подкрепата на Института за пазарна икономика, разказва във филма си "Преходът, който не стана така, както беше замислен" за неслучилия се план - през погледа на български икономисти, както и на самите автори на проекта Ричард Ран и Роналд Ът.

Планът трябваше да помогне на България  да въведе пазарната икономика и принципите на ефективното производство.

Общообразователният филм прави преглед на краха на социалистическата икономика, която през 80-те започва да се задъхва и последва натрупването на огромни дългове.

"Социализъма е едно недоразвито общество. Социализъма е едно недоносче". Репликата на някогашния Първи - Тодор Живков, няма как да бъде спестена във филма. Но и Юлската концепция на БКП от 1987 г. не успява да спаси режима, въпреки зададената от Живков цел - да вземем "онова съдържание, което се намира в западните концерни", тъй като "без него не можем да разгърнем фирмената организация".

От първо лице

Проф. Иван Ангелов от Икономическия институт на БАН: "Това, което широките кръгове не знаеха и по-малко чувстваха, е, че втората половина на 80-те се характезираха със засилване на кризисните елементи в икономиката на България, трудно можеше да се говори за някакво развитие през тези години, растеше стагнацията в цялата социалистическа общност, срина се износът на България, която изнасяше около 80 от своите стоки и услуги в рамките на СИВ, като само за СССР бяха около 54-55%".

Помните, нали? Живеехве в общество на дефицитите, и дори и имаш пари, няма за какво да ги похарчиш - за да построиш жилище или да си купиш кола, трябваше да чакаш повече от 10 години.

Икономистът и бивш депутат Венцеслав Димитров: "България беше изпаднала в дълбока криза през 1989 поради масовото изселване на турците и прекратяване на търговските отношения с традиционни партньори като арабските страни".

Икономистът и бивш съветник на президента Желю Желев Боян Славенков: "България все повече губеше руските пазари, външният дълг наближаваше 10 млрд. долара, необслужваем за възможностите на страната, растеше дефицитът, около 40% от предприятията работеха на дотации, Световната банка очакваше 200 000 безработни до края на 1991 г."

Вместо незабавни реформи и шокова терапия обаче, българските политици говорят за "социална държава" в началото на 90-те, очевидно представяйки си някаква форма на пазарен социализъм и продължаваха със споровете как точно да се случат промените - и как да станат постепенните програми за плавен преход.

Така, констатира авторът на филма, концепцията за постепенна реформа се превърна в концепция за правене на реформа. Говореше се, че качеството на приватизацията е по-важно от нейната бързина и че постепенните реформи ще намалят тежестта сред населението, почти всички бяха в лагера на бавните реформи, смятат създателите на лентата.

Ролята на Луканов

Eдно от първите решения на Андрей Луканов, когато става министър-председател, е да поиска $1 млрд. от Москва, но му е отказано. Тогава вътрешният дълг на България е 26 млрд. лева, а външният - почти 11 млрд. долара.

Според Славейков "цялата философия на Луканов тогава е била по-силното обвързване с Русия".

На 29 март 1990 премиерът Андрей Луканов обявява едностранно мораториум върху външния дълг, което нанася големи поражения в българската икономика, и следва болезнената, студена и мизерна "Луканова зима".

Гледната точка на проф. Иван Ангелов е по-различна: "На 31 март 1990 г. беше падежът за едно плащане на 500 млн. долара, за което България нямаше средства, във валутния резерв имаше останали 200-300 млн. долара, направи опити Луканов с помощта на френското правителство и френски банки беше събрана една значитебна сума, беше уговорена среща с Хелмут Кол, който в присъствието на Андрей говори с двама-трима банкери от Франкфурт, даде му самолета, който го откара там, получи се някакъв резултат, по-малък от очаквания, и оставаше съвсем малко, за да се набере сумата.

Тогава Андрей помоли съветското правителство да ни дадат от техния валутен резерв, малка част от който се намираше в наши банки, да го ползваме и в следващите месеци от валутните постъпления да го възстановим. Но Горбачов го отряза направо, нещо повече - изтеглиха от банките ни и тази малка сума, тогава Хелмут Кол се обади и му каза: "Нашите приятели от Вашингтон се обадиха и казаха да не се бъркаме във вашите работи!" Следователно нямаше алтернатива на обявяването на този мораториум.

Тогава идват американците

Мораториумът поставя България в изолация, Централна Европа набираше скорост, а развитието на България практически беше спряло, реформи не се извършваха. За да предоставят помощ, МВФ и Световната банка искаха да видят работеща програма.

По онова време Ричард Ран е главен икономист на Американската търговска камара - главно действащо лице в изготвянето на плана, и работи за реформите в Унгария, когато е поканен да изнесе лекция в България за прехода.

Правителството на Луканов ме помоли да сформирам екип, какъвто имаше в Унгария, казва той пред камерата на Лаков.

Така кабинетът излъчва свой екип, както и партиите - БСП и СДС, и се получават три групи - две български и една американска, които да пишат програмата, за която Ран си спомня: "... взаимодействието се получаваше, но изискваше много дискусии и дори пазарлъци".

Осигурено е било частно финансиране от американска страна, което да покрива дневните разходи, експертите от САЩ са работели на доброволни начала, а Ричард Ран и Роналд Ът получават заплатите си от Националната фондация и Американската търговска камара. Българската страна осигурява преводачите и престоя в резиденция Бояна.

Националната фондация на Търговската камара е частна организация, свързана с Американската търговска камара, която спонсорира начинанието, а д-р Робърт Крибъл, известен предприемач, предоставя първоначалните средства, нужни за проекта.

В крайна сметка нито един от безплатните съвети не се случва. Една от основните идеи в плана Ран-Ът е относно приватизацията - да се търси консенсус между политиците и да се включат повече хора, да се търсят начини, които да улеснят работещите в една сфера да си купят акции от нея, да се отпускат безлихвени заеми, а изплащането им да става разсрочено. Така и не се реализира, а когато става, е в доста по-различен вид.

Боян Славенков: "Луканов консумира чисто политическите ефекти от програмата Ран-Ът и затова тя не успя да влезе, в ръцете на Луканов щеше да се превърне в своя антипод, не беше писана като програма, а като наръчник за пазарни реформи, който ние така и не разбрахме".

Една от доста радикалните идеи в нея е заимствана от Азия - за свободна икономическа зона, "свободен град край Варна" - която да привлича инвестиции - в името на конкурентоспособна индустрия, и да създава работни места, така България би запазила предимствата, които има в областта на информационните технологии. Но всичко остава запечатано в книгата с бледосини корици.

Преходът се случва така, както смяташе една част от комунистическия елит. Богатствата бяха преразпределени, българите не станаха нация от собственици.

#1 Citizen X 02.04.2014 в 13:36:41

Леле, почна се открехва тая врата желязна...

#2 Marin 02.04.2014 в 15:09:45

Нескопосано написана статия. Цитат от Ричард Ран сега: "Валутният борд в България закъсня, в страната има прекалено много корупция, тя остана енергийно зависима от Русия, с което „сама се простреля в стъпалото“". E то по плана ви ние трябваше да се простреляме в главата, а то само в крака. След 24 години преход пак останахме народ с голям процент недвижима собственост. Това не ви беше плана, ама на, като хлебарки сме неунощижими. То не бяха банкови фалити, заводи на скрап, земеделието на нула.... Сега само хора от комунистическата върхушка са крупни собственици на парични и други ресурси, но масата не остана на улицата, което си е изненадата. А това,че ресурсите преминаха в ръцете на номенклатурата със съдействието на западняците е факт.

#3 Оня Дето Го Трият 02.04.2014 в 15:26:15

Я да видиме още колко неудачника ще се оправдаят за всичко със световната конспирация срещу България и плана "Ран-Ът" Обожавам тази тема! Дотук само двама. Малко

#8 Marin 02.04.2014 в 19:41:26

До Оня дето го трият. Ти тъп ли си? Пишеш без да четеш. На мен Ричард Ран не ми пречи, радвам се, че не му проработи плана.

#9 A4i 02.04.2014 в 21:21:46

Икономиката е една кочина, но прасетата си я харесват такава и си я управляват като кочина.

#13 Citizen X 03.04.2014 в 15:02:12

"8Marin | 02.04.201419:41 До Оня дето го трият. Ти тъп ли си? Пишеш без да четеш. На мен Ричард Ран не ми пречи, радвам се, че не му проработи плана." Абе, оня, наистина не те слуша главата от известно време...

#33 паяка 04.04.2014 в 12:37:57

http://razuznavane.com/?p=509

#34 Vincent MoFo 04.04.2014 в 15:49:32

Това е ! Да ти дойдат двама спецове от цивилизацията, за да направят туземците малко по цивилизовани, и те да вземат да ги сготвят и изядат. Българска му работа. Пари ми дай, акъл не искам....Ами карайте само на пари бе......

Новините

Най-четените